Bliv klogere på Apples ambitiøse ’Reality’ AR/VR headset

Flere og flere indicer peger på, hvad Apples længe rygtede headset bliver for en størrelse.

Artikel top billede

Invitationen til Apples næste event lægger op til at der dér vil (Foto: Apple)

Apples længe rygtede headset, der skulle give adgang til virtuelle verdener og en digitalt augmenteret virkelighed, begynder at tage form.

Mens spredte rygter har indikeret, hvad der kan forventes af headsettet, og hvornår vi kan få det, tager Apple nu et konkret skridt ved at sikre sig rettighederne til, hvad der stor sandsynlighed bliver navnet på Apples nye produktgruppe, skriver Bloomberg.

Navnet er ’Reality’.

Headsettet som skulle brillere til både AR (Augmented Reality) og VR (Virtual Reality) opgaver, vil dele ’Reality’ brandet med både produkter, komponenter og software, skriver finansmediet Bloomberg.

Apple har således sikret sig rettighederne til produktnavne som ’Reality One’, ’Reality Pro’ samt en ’Reality Processor’. Det vil med al sandsynlighed svare til et almindeligt headset i One-versionen, en dyrere, mere avanceret pendant i ’Pro’-versionen

Det flugter med henvisningerne til et nyt Apple styresystem, døbt RealityOS, som er dukket op i Apple software helt tilbage i maj måned.

Dyrt og ambitiøst

Apples kommende headset har siden allerførste svirren fra rygtemøllen været omtalt som en dyr og avanceret enhed, som skulle overbyde selv markedets førende AR/VR headsets.

Alene den regnekraft, der tilbydes vil stå mål med det, der findes i stærke maskiner, hvor en afart af Apples i forvejen bomstærke M2-processor skulle være i spil.

Selvom Apples synes at have to versioner, ’One’ og ’Pro’, af sit kommende headset i støbeskeen, er det ikke sikkert at de alle kommer i samme ombæring.

Ifølge Apple-analytiker med tætte bånd til Apples forsyningskæder, Ming-Chi Kuo, skal der regnes med at slippes mellem 2.000 og 2.500 amerikanske dollar for at få fingre i et af de første headsets.

Han spår samtidig, at headsettet allerede kan få debut i januar 2023.

Bred lancering

Apples nyligt sikrerede varemærket er ikke forbeholdt det amerikanske marked, men er også at finde i en række lokaliteter, heriblandt EU-landende og Danmark, Storbritannien, Canada, Australien, New Zealand, Saudi Arabien samt Costa Rica og Uruguay.

Det kan indikere, at Apple om ikke har planer om også at gøre sig gældende i de markeder.

Hvad Apple i sidst ende vil byde på, kan der allerede blive løftet noget af sløret på allerede 7. september, hvor selskabet forventes at præsentere sin kommende iPhone 14 kollektion, men hvor den store opmærksomhed også kan anvendes til at fokusere på Apple nye produktkategori.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS