Bliv klogere på Apples ambitiøse ’Reality’ AR/VR headset

Flere og flere indicer peger på, hvad Apples længe rygtede headset bliver for en størrelse.

Artikel top billede

Invitationen til Apples næste event lægger op til at der dér vil (Foto: Apple)

Apples længe rygtede headset, der skulle give adgang til virtuelle verdener og en digitalt augmenteret virkelighed, begynder at tage form.

Mens spredte rygter har indikeret, hvad der kan forventes af headsettet, og hvornår vi kan få det, tager Apple nu et konkret skridt ved at sikre sig rettighederne til, hvad der stor sandsynlighed bliver navnet på Apples nye produktgruppe, skriver Bloomberg.

Navnet er ’Reality’.

Headsettet som skulle brillere til både AR (Augmented Reality) og VR (Virtual Reality) opgaver, vil dele ’Reality’ brandet med både produkter, komponenter og software, skriver finansmediet Bloomberg.

Apple har således sikret sig rettighederne til produktnavne som ’Reality One’, ’Reality Pro’ samt en ’Reality Processor’. Det vil med al sandsynlighed svare til et almindeligt headset i One-versionen, en dyrere, mere avanceret pendant i ’Pro’-versionen

Det flugter med henvisningerne til et nyt Apple styresystem, døbt RealityOS, som er dukket op i Apple software helt tilbage i maj måned.

Dyrt og ambitiøst

Apples kommende headset har siden allerførste svirren fra rygtemøllen været omtalt som en dyr og avanceret enhed, som skulle overbyde selv markedets førende AR/VR headsets.

Alene den regnekraft, der tilbydes vil stå mål med det, der findes i stærke maskiner, hvor en afart af Apples i forvejen bomstærke M2-processor skulle være i spil.

Selvom Apples synes at have to versioner, ’One’ og ’Pro’, af sit kommende headset i støbeskeen, er det ikke sikkert at de alle kommer i samme ombæring.

Ifølge Apple-analytiker med tætte bånd til Apples forsyningskæder, Ming-Chi Kuo, skal der regnes med at slippes mellem 2.000 og 2.500 amerikanske dollar for at få fingre i et af de første headsets.

Han spår samtidig, at headsettet allerede kan få debut i januar 2023.

Bred lancering

Apples nyligt sikrerede varemærket er ikke forbeholdt det amerikanske marked, men er også at finde i en række lokaliteter, heriblandt EU-landende og Danmark, Storbritannien, Canada, Australien, New Zealand, Saudi Arabien samt Costa Rica og Uruguay.

Det kan indikere, at Apple om ikke har planer om også at gøre sig gældende i de markeder.

Hvad Apple i sidst ende vil byde på, kan der allerede blive løftet noget af sløret på allerede 7. september, hvor selskabet forventes at præsentere sin kommende iPhone 14 kollektion, men hvor den store opmærksomhed også kan anvendes til at fokusere på Apple nye produktkategori.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS