Microsoft opgiver kommunikationsværktøj – sender det i graven i 2023

Microsoft skrotter værktøjet Kaizala og vil i stedet have kunderne over på Teams. Det vil give partnere mulighed for yderligere salg, oplyser selskabet.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Techgiganten Microsoft sender et kommunikationsværktøj til de evige jagtmarker.

Kommunikationsplatformen Microsoft Kaizala bliver pensioneret 31. august 2023.

Det skriver Microsoft i en partnermeddelelse.

Kommunikations- og arbejdsstyringsapplikationens brugere forventes nu at rykke over på Microsoft Teams i stedet.

”Kunder vil modtage 12 måneders varsel for at hjælpe dem med at planlægge og fuldføre deres overgang til Microsoft Teams,” skriver Microsoft i meddelelsen.

Både support og adgang til applikationen ophører efter slutdatoen, men der vil ikke ske ændringer for nuværende kunder før 31. august 2023.

Nye Microsoft 365-kunder vil dog blive henvist direkte til Teams, når det kommer til chat, møder og opkald.

Microsoft opfordrer de eksisterende brugere af Kaizala til at påbegynde overgangen til Teams i god til før pensionsdatoen.

”Vi har brugt betydelige ressourcer på at gøre denne overgang smidig for kunderne. Vi forventer, at denne meddelelse kan udløse en øget mængde af forespørgsler fra kunder med spørgsmål om Kaizala-support, Teams' muligheder, opgraderingsplanlægningsressourcer og endda undtagelsesanmodninger om support efter august 2023,” fremgår det af meddelelsen.

Techgiganten skriver derudover, at brugerne vil blive tilbudt en ”bred vifte af supporttjenester og vejledning, herunder trinvise selvstudier, træning og mere” for at skifte over til Teams.

En mulighed for at sælge

Microsoft skriver også til sine partnere, at pensioneringen af Kaizala er en mulighed for nye salg til kunder.

”Vi gør Teams Exploratory -licenser tilgængelige for Azure Activity Directory-kunder (Azure AD) hos Kaizala,” skriver Microsoft og fortsætter:

”Teams Exploratory lader brugere i organisationer, der har Azure AD og ikke er licenseret til Teams, udforske Hold. Kaizalas pensionering vil skabe en mulighed for at sælge volumenlicenser til ikke-licenserede brugere i slutningen af det 12-måneders abonnement.”

Microsoft-partnere opfordres nu til at kontakte deres kunder, som bruger applikationen, om den kommende slutdato og at samarbejde om at finde den bedste nye løsning.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

Software Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job