Microsoft opgiver kommunikationsværktøj – sender det i graven i 2023

Microsoft skrotter værktøjet Kaizala og vil i stedet have kunderne over på Teams. Det vil give partnere mulighed for yderligere salg, oplyser selskabet.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Techgiganten Microsoft sender et kommunikationsværktøj til de evige jagtmarker.

Kommunikationsplatformen Microsoft Kaizala bliver pensioneret 31. august 2023.

Det skriver Microsoft i en partnermeddelelse.

Kommunikations- og arbejdsstyringsapplikationens brugere forventes nu at rykke over på Microsoft Teams i stedet.

”Kunder vil modtage 12 måneders varsel for at hjælpe dem med at planlægge og fuldføre deres overgang til Microsoft Teams,” skriver Microsoft i meddelelsen.

Både support og adgang til applikationen ophører efter slutdatoen, men der vil ikke ske ændringer for nuværende kunder før 31. august 2023.

Nye Microsoft 365-kunder vil dog blive henvist direkte til Teams, når det kommer til chat, møder og opkald.

Microsoft opfordrer de eksisterende brugere af Kaizala til at påbegynde overgangen til Teams i god til før pensionsdatoen.

”Vi har brugt betydelige ressourcer på at gøre denne overgang smidig for kunderne. Vi forventer, at denne meddelelse kan udløse en øget mængde af forespørgsler fra kunder med spørgsmål om Kaizala-support, Teams' muligheder, opgraderingsplanlægningsressourcer og endda undtagelsesanmodninger om support efter august 2023,” fremgår det af meddelelsen.

Techgiganten skriver derudover, at brugerne vil blive tilbudt en ”bred vifte af supporttjenester og vejledning, herunder trinvise selvstudier, træning og mere” for at skifte over til Teams.

En mulighed for at sælge

Microsoft skriver også til sine partnere, at pensioneringen af Kaizala er en mulighed for nye salg til kunder.

”Vi gør Teams Exploratory -licenser tilgængelige for Azure Activity Directory-kunder (Azure AD) hos Kaizala,” skriver Microsoft og fortsætter:

”Teams Exploratory lader brugere i organisationer, der har Azure AD og ikke er licenseret til Teams, udforske Hold. Kaizalas pensionering vil skabe en mulighed for at sælge volumenlicenser til ikke-licenserede brugere i slutningen af det 12-måneders abonnement.”

Microsoft-partnere opfordres nu til at kontakte deres kunder, som bruger applikationen, om den kommende slutdato og at samarbejde om at finde den bedste nye løsning.

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S