Danskerne har knap nok vænnet sig til MitID, men om blot tre år kan en ny offentlig login-løsning være klar

Interview: “Det er ikke en erstatning, men et supplement til MitID," lyder det fra Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen om kommende europæisk login-løsning, som danskerne om få år vil kunne bruge til at logge ind på offentlige tjenester.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på EU's nye wallet-app
  • Få indblik I hvad det betyder for MitID
  • Får forklaringen på, hvorfor den nye wallet-app ifølge Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, ikke er en erstatning for MitID, selvom den kan bruges til det samme
1.177
6 min
Sidste år gik MitID i luften for de første brugere.

Men danskerne har knap nok vænnet sig til den nye løsning, før de skal forberede sig på, at der om få år kan dukke endnu en offentlig login-løsning op.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S