Dustin klapper helt i efter dansk møgsag til milliarder af kroner

En bommert til 3,2 milliarder kroner. Så nemt kan det gøres op, når man kigger på, hvad der skete, da Dustin, der er den nuværende leverandør af computere og it-tilbehør til Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI), blev vraget i forbindelse med det nye udbud på grund af et manglende dokument.

Artikel top billede

(Foto: Tomas Arlemo / Dustin)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Dustins klage over milliard-udbud.
458
2:30 min
De vil ikke sige noget som helst hos Dustin i forbindelse med forløbet og den efterfølgende klage over, at et af de offentliges helt store rammeaftaler gik til konkurrenten fra Comm2ig.

Aftalen, der kan løbe op i 3,2 milliarder kroner, kommer til at betyde, at konkurrenterne fra Comm2ig skal levere computere og it-tilbehør fra Lenovo og HP til blandt andet 84 kommuner og en række andre offentlige organisationer.

[articlelink id="262088" layout="image" label="Det kan du læse mere om her: " title=""]

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS