Dustin klapper helt i efter dansk møgsag til milliarder af kroner

En bommert til 3,2 milliarder kroner. Så nemt kan det gøres op, når man kigger på, hvad der skete, da Dustin, der er den nuværende leverandør af computere og it-tilbehør til Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI), blev vraget i forbindelse med det nye udbud på grund af et manglende dokument.

Artikel top billede

(Foto: Tomas Arlemo / Dustin)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Dustins klage over milliard-udbud.
458
2:30 min
De vil ikke sige noget som helst hos Dustin i forbindelse med forløbet og den efterfølgende klage over, at et af de offentliges helt store rammeaftaler gik til konkurrenten fra Comm2ig.

Aftalen, der kan løbe op i 3,2 milliarder kroner, kommer til at betyde, at konkurrenterne fra Comm2ig skal levere computere og it-tilbehør fra Lenovo og HP til blandt andet 84 kommuner og en række andre offentlige organisationer.

[articlelink id="262088" layout="image" label="Det kan du læse mere om her: " title=""]

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job