Bog: Tid er penge – bogstaveligt talt

I den nye bog The Price of Time: The Real Story of Interest fortæller historien om en af de mest forhadte – men også grundlæggende – faktorer bag økonomisk vækst: Nemlig renter.

Artikel top billede

Der er som bekendt megen livsvisdom at hente i Anders And, og af Onkel Joakim kan man eksempelvis lære, at tid er penge.

Det er i helt korte træk også budskabet i den helt nye bog The Price of Time: The Real Story of Interest af den økonomiske journalist Edward Chancellor, der blandt andet har høstet ros fra Wall Street Journal.

Den handler nemlig om renter, hvilket – hvis man skal være helt ærlig – lyder som et emne, der er omtrent lige så ophidsende som at fjerne mælkebøtter fra græsplænen.

Men det er langtfra tilfældet. Forfatteren har lagt sig i selen for at gøre emnet både vedkommende og levende. For uanset om man vil det eller ej, så er muligheden for at tage renter en ofte misforstået grundsten i al økonomi.

Renter har eksempelvis et skidt ry, der ofte forbindes med gældsbyrder, ond storkapital eller i værste fald ligefrem slaveri. Eksempelvis når fattige låntagere ikke kan nå at betale pengene tilbage i samme hastighed, hvormed restgælden vokser.

Det er renter også, men de er meget mere end det. Renternes oprindelse går mange tusinde år tilbage, og den historie fortæller Chancellor levende i The Price of Time: The Real Story of Interest.

Som læser får man også et indblik i, hvad renter er for en størrelse. Det er nemlig prisen på en af de mest konkret endelige ressourcer: Nemlig den tid, man låner penge ud i.

Ligesom renter også er det, som gør det muligt at prisfastsætte den risiko, man som udlåner løber ved at låne penge ud. Man kan jo, når alt kommer til alt, ikke være stensikker på at få dem igen.

Uden renter ville der næppe heller findes banker, og substantiel økonomisk vækst ville være nærmest utænkelig. Det ville være svært for virksomheder at finansiere alt fra et nyt hovedkontor til teknologiske udviklingsprojekter, som kan skabe flere arbejdspladser – ligesom landmanden ville være nødsaget til at gå tiggergang hos familie og venner for at kunne købe en ny og mere effektiv traktor.

Uden renter ville vi helt basalt alle sammen have sværere ved at få mad på bordet.

Det giver The Price of Time: The Real Story of Interest et rigtig godt indblik i. Forfatteren tager også livtag med den besynderlige uligevægt i de finansielle systemer, der indtil for ganske nylig skabte ekstremt lave eller endda negative renter.

Hvilket blandt andet direkte modarbejdede ideen om, at det kunne svare sig at spare op, og som har skabt en boble i prissætningen af alt fra aktier til fast ejendom, der lige nu truer med at ramme de moderne økonomier lige i nakken.

The Price of Time: The Real Story of Interest er helt sikkert en bog, der ville ligge på verdens rigeste ands natbord – lige ved siden af lykkemønten.

I dette interview uddyber forfatteren nogle af sine pointer, og her kan man læse et uddrag af bogen.

Titel: The Price of Time: The Real Story of Interest / Forfatter: Edward Chancellor

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos