Bog: Tid er penge – bogstaveligt talt

I den nye bog The Price of Time: The Real Story of Interest fortæller historien om en af de mest forhadte – men også grundlæggende – faktorer bag økonomisk vækst: Nemlig renter.

Artikel top billede

Der er som bekendt megen livsvisdom at hente i Anders And, og af Onkel Joakim kan man eksempelvis lære, at tid er penge.

Det er i helt korte træk også budskabet i den helt nye bog The Price of Time: The Real Story of Interest af den økonomiske journalist Edward Chancellor, der blandt andet har høstet ros fra Wall Street Journal.

Den handler nemlig om renter, hvilket – hvis man skal være helt ærlig – lyder som et emne, der er omtrent lige så ophidsende som at fjerne mælkebøtter fra græsplænen.

Men det er langtfra tilfældet. Forfatteren har lagt sig i selen for at gøre emnet både vedkommende og levende. For uanset om man vil det eller ej, så er muligheden for at tage renter en ofte misforstået grundsten i al økonomi.

Renter har eksempelvis et skidt ry, der ofte forbindes med gældsbyrder, ond storkapital eller i værste fald ligefrem slaveri. Eksempelvis når fattige låntagere ikke kan nå at betale pengene tilbage i samme hastighed, hvormed restgælden vokser.

Det er renter også, men de er meget mere end det. Renternes oprindelse går mange tusinde år tilbage, og den historie fortæller Chancellor levende i The Price of Time: The Real Story of Interest.

Som læser får man også et indblik i, hvad renter er for en størrelse. Det er nemlig prisen på en af de mest konkret endelige ressourcer: Nemlig den tid, man låner penge ud i.

Ligesom renter også er det, som gør det muligt at prisfastsætte den risiko, man som udlåner løber ved at låne penge ud. Man kan jo, når alt kommer til alt, ikke være stensikker på at få dem igen.

Uden renter ville der næppe heller findes banker, og substantiel økonomisk vækst ville være nærmest utænkelig. Det ville være svært for virksomheder at finansiere alt fra et nyt hovedkontor til teknologiske udviklingsprojekter, som kan skabe flere arbejdspladser – ligesom landmanden ville være nødsaget til at gå tiggergang hos familie og venner for at kunne købe en ny og mere effektiv traktor.

Uden renter ville vi helt basalt alle sammen have sværere ved at få mad på bordet.

Det giver The Price of Time: The Real Story of Interest et rigtig godt indblik i. Forfatteren tager også livtag med den besynderlige uligevægt i de finansielle systemer, der indtil for ganske nylig skabte ekstremt lave eller endda negative renter.

Hvilket blandt andet direkte modarbejdede ideen om, at det kunne svare sig at spare op, og som har skabt en boble i prissætningen af alt fra aktier til fast ejendom, der lige nu truer med at ramme de moderne økonomier lige i nakken.

The Price of Time: The Real Story of Interest er helt sikkert en bog, der ville ligge på verdens rigeste ands natbord – lige ved siden af lykkemønten.

I dette interview uddyber forfatteren nogle af sine pointer, og her kan man læse et uddrag af bogen.

Titel: The Price of Time: The Real Story of Interest / Forfatter: Edward Chancellor

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S