IBM indgår milliardkontrakt med A.P. Møller

I forlængelse af sin overtagelse af DMdata og Mærsk Data har IBM tegnet nye kontrakter til mere end fem milliarder kroner med Danske Bank og A.P. Møller. IBM vil ikke løfte sløret for, hvor meget hver af de to virksomheder betaler af milliardkontrakten.

IBM har tegnet en outsourcingkontrakt til en værdi af knap seks milliarder kroner med DM Data og Mærsk Datas tidligere ejere, Danske Bank og A.P. Møller.

Kontrakten kommer efter, at IBM i august overtog de to selskaber i et køb til mellem 3,5 og fem milliarder kroner. I sidste uge blev opkøbet godkendt af EU?s konkurrencemyndigheder.

? De nye kontrakter er vel at mærke oven i de allerede eksisterende kontrakter, siger Anders Lund Rendtorff, kommunikationschef, IBM Danmark.

330 nye IBM-ansatte

IBM overtog også 330 medarbejdere fra Danske Bank. Først nu er alle formalia omkring overflyttelsen i orden, og de 330 nye ansatte har første arbejdsdag hos IBM i dag.

? Den aftale, som vi nu har indgået, giver os direkte adgang til at udnytte IBM?s kompetencer og produkter og services. Aftalen vil derfor også gøre det muligt for os at reagere hurtigt på nye forretningsmuligheder og udfordringer i branchen, udtaler ordførende direktør Peter Straarup, Danske Bank.

IBM afviser at oplyse, hvordan den store kontrakt, der løber over 10 år, er fordelt værdimæssigt mellem Danske Bank og A.P. Møller.

Udover at sikre IBM nye outsourcingkontrakter introducerer overtagelsen af Mærsk Data IBM til et helt nyt forretningsområde - it-drift i shippingbranchen.

Mærsk Data Gruppen er ligeledes kendetegnet ved stærke kompetencer inden for den offentlige sektor, sundhedssektoren samt inden for fødevarer og landbrug.

Mulighed i multimilliardklassen

Her hjælper Mærsk Data-konsulenter kunder som eksempelvis havnene i de amerikanske delstater New York og New Jersey med at effektivisere losning og lastning af containere ved hjælp af it.

Dominique Cerutti, chef for IBM global Services, i Europa, Mellemøsten og Afrika, siger i en pressemeddelelse, at IBM allerede leverer lignende tjenester til luftfartsbranchen, men at et nøgleelement i overtagelsen af Mærsk Data var at "udvide vores ydelser til en anden branche" ved at overtage Mærsk Datas konsulentekspertise.

Cerutti siger videre, at it-drift inden for transportbranchen udgør en "mulighed i multimilliardklassen".

Konkurrenten er væk

IBM's vision er, at shippingfirmaer, der hidtil har været modvillige overfor at hyre Mærsk Data som it-leverandør, fordi selskabet var ejet af en konkurrent, nu vil have det fint med at hyre det IBM-ejede Mærsk Data.

? Vi har et godt og veletableret samarbejde med IBM og er derfor helt klar over, hvad de er i stand til at levere, udtaler Jess Søderberg, skibsreder i A.P. Møller ? Mærsk.

Med købet af DM Data og Mærsk Data sikrede IBM sig en samlet omsætning på it-service på omkring seks milliarder kroner herhjemme og en markedsandel på det danske marked på omkring 30 procent.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job