IBM indgår milliardkontrakt med A.P. Møller

I forlængelse af sin overtagelse af DMdata og Mærsk Data har IBM tegnet nye kontrakter til mere end fem milliarder kroner med Danske Bank og A.P. Møller. IBM vil ikke løfte sløret for, hvor meget hver af de to virksomheder betaler af milliardkontrakten.

IBM har tegnet en outsourcingkontrakt til en værdi af knap seks milliarder kroner med DM Data og Mærsk Datas tidligere ejere, Danske Bank og A.P. Møller.

Kontrakten kommer efter, at IBM i august overtog de to selskaber i et køb til mellem 3,5 og fem milliarder kroner. I sidste uge blev opkøbet godkendt af EU?s konkurrencemyndigheder.

? De nye kontrakter er vel at mærke oven i de allerede eksisterende kontrakter, siger Anders Lund Rendtorff, kommunikationschef, IBM Danmark.

330 nye IBM-ansatte

IBM overtog også 330 medarbejdere fra Danske Bank. Først nu er alle formalia omkring overflyttelsen i orden, og de 330 nye ansatte har første arbejdsdag hos IBM i dag.

? Den aftale, som vi nu har indgået, giver os direkte adgang til at udnytte IBM?s kompetencer og produkter og services. Aftalen vil derfor også gøre det muligt for os at reagere hurtigt på nye forretningsmuligheder og udfordringer i branchen, udtaler ordførende direktør Peter Straarup, Danske Bank.

IBM afviser at oplyse, hvordan den store kontrakt, der løber over 10 år, er fordelt værdimæssigt mellem Danske Bank og A.P. Møller.

Udover at sikre IBM nye outsourcingkontrakter introducerer overtagelsen af Mærsk Data IBM til et helt nyt forretningsområde - it-drift i shippingbranchen.

Mærsk Data Gruppen er ligeledes kendetegnet ved stærke kompetencer inden for den offentlige sektor, sundhedssektoren samt inden for fødevarer og landbrug.

Mulighed i multimilliardklassen

Her hjælper Mærsk Data-konsulenter kunder som eksempelvis havnene i de amerikanske delstater New York og New Jersey med at effektivisere losning og lastning af containere ved hjælp af it.

Dominique Cerutti, chef for IBM global Services, i Europa, Mellemøsten og Afrika, siger i en pressemeddelelse, at IBM allerede leverer lignende tjenester til luftfartsbranchen, men at et nøgleelement i overtagelsen af Mærsk Data var at "udvide vores ydelser til en anden branche" ved at overtage Mærsk Datas konsulentekspertise.

Cerutti siger videre, at it-drift inden for transportbranchen udgør en "mulighed i multimilliardklassen".

Konkurrenten er væk

IBM's vision er, at shippingfirmaer, der hidtil har været modvillige overfor at hyre Mærsk Data som it-leverandør, fordi selskabet var ejet af en konkurrent, nu vil have det fint med at hyre det IBM-ejede Mærsk Data.

? Vi har et godt og veletableret samarbejde med IBM og er derfor helt klar over, hvad de er i stand til at levere, udtaler Jess Søderberg, skibsreder i A.P. Møller ? Mærsk.

Med købet af DM Data og Mærsk Data sikrede IBM sig en samlet omsætning på it-service på omkring seks milliarder kroner herhjemme og en markedsandel på det danske marked på omkring 30 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS