Oracle Database Service bliver tilgængelig for Microsoft Azure-kunder

To af de største spillere på cloud-markedet Microsoft og Oracle har nu indgået en systemintegration, hvor Azure-kunder får direkte adgang til Oracle-databaser.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Microsoft og Oracle har indgået et samarbejde, som giver kunder hos Microsoft Azure let adgang til Oracle-databaser.

Derved kan Azure-kunder nu tilgå og overvåge Oracle Database-services i Oracle Cloud Infrastruktur.

Brugere kan for eksempel migrere eller bygge nye applikationer på Azure og forbinde direkte til Oracle Database-services.

Det skriver parterne i en pressemeddelelse.

Tiltaget sker som et led i et mangeårigt samarbejde melemme Oracle og Microsoft.

"Der er en velkendt myte om, at det ikke er optimalt at afvikle applikationer på tværs af to skyer. Vi kan nu aflive den myte, da vi giver Oracle- og Microsoft-kunder mulighed for nemt at teste og demonstrere værdien af at kombinere Oracle-databaser med Azure-applikationer."

Sådan udtaler Clay Magouyrk, executive VP for Oracle Cloud Infrastructure i meddelelsen og fortsætter:

"Der er ikke behov for dybe færdigheder på nogen af vores platforme eller komplekse konfigurationer – alle kan bruge Azure Portal til at udnytte kraften i vores to skyer sammen."

Aftalen gør, at eksisterende Azure-kunder kan forbinde deres Azure-abonnement til deres tilsvarende Oracle Cloud Infrastrcrure (OCI)-bindingsaftale.

Services tilpasser automatisk alt nødvendigt at tilslutte de to cloud-miljøer, fremgår det.

Der vil ikke være meromkostning i forhold til trafikken mellem Azure og Oracle, men der vil være meromkostninger for den yderligere Azure eller Oracle-service, som kunderne benytter, som for eksempel Azure Synapse eller Oracle Autonomous Database.

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S