Oracle Database Service bliver tilgængelig for Microsoft Azure-kunder

To af de største spillere på cloud-markedet Microsoft og Oracle har nu indgået en systemintegration, hvor Azure-kunder får direkte adgang til Oracle-databaser.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Microsoft og Oracle har indgået et samarbejde, som giver kunder hos Microsoft Azure let adgang til Oracle-databaser.

Derved kan Azure-kunder nu tilgå og overvåge Oracle Database-services i Oracle Cloud Infrastruktur.

Brugere kan for eksempel migrere eller bygge nye applikationer på Azure og forbinde direkte til Oracle Database-services.

Det skriver parterne i en pressemeddelelse.

Tiltaget sker som et led i et mangeårigt samarbejde melemme Oracle og Microsoft.

"Der er en velkendt myte om, at det ikke er optimalt at afvikle applikationer på tværs af to skyer. Vi kan nu aflive den myte, da vi giver Oracle- og Microsoft-kunder mulighed for nemt at teste og demonstrere værdien af at kombinere Oracle-databaser med Azure-applikationer."

Sådan udtaler Clay Magouyrk, executive VP for Oracle Cloud Infrastructure i meddelelsen og fortsætter:

"Der er ikke behov for dybe færdigheder på nogen af vores platforme eller komplekse konfigurationer – alle kan bruge Azure Portal til at udnytte kraften i vores to skyer sammen."

Aftalen gør, at eksisterende Azure-kunder kan forbinde deres Azure-abonnement til deres tilsvarende Oracle Cloud Infrastrcrure (OCI)-bindingsaftale.

Services tilpasser automatisk alt nødvendigt at tilslutte de to cloud-miljøer, fremgår det.

Der vil ikke være meromkostning i forhold til trafikken mellem Azure og Oracle, men der vil være meromkostninger for den yderligere Azure eller Oracle-service, som kunderne benytter, som for eksempel Azure Synapse eller Oracle Autonomous Database.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S