Christian Peytz underskrev salg af Peytz og Co. ved sit køkkenbord i søndags efter salgspitch til mere end 100 potentielle købere: "Jeg er en meget glad mand"

Interview: Efter knap fire års salgsproces er Peytz og Co., stiftet af Christian Peytz, blevet solgt. Selv ejede Christian Peytz lidt over 45 procent af selskabet, som han efter en overgangsperiode er helt ude af. "Jeg har haft min sidste reelle direktørpost. Den motivation har jeg ikke længere. Men det kan godt være, at jeg vil bygge en ny virksomhed op," siger han.

Artikel top billede

Christian Peytz, stifter af Peytz og Co., med sin hund Anton. (Foto: Christian Peytz)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan foregik salget af Peytz og Co.
  • Hvordan stifter Christian Peytz har det med salget
  • Hvad han nu skal bruge tid på
866
4:30 min
Christian Peytz stiftede for 20 år Peytz & Co. – et digitalt bureau, der i dag har kontorer i tre lande og mere end 100 ansatte.

Livsværket, som Christian Peytz gennem alle årene har ejet lidt over 45 procent af, er nu afhændet til det belgiske internet-bureau iO.

Christian Peytz satte sin sidste underskrift, digitalt, på kontrakten ved sit køkkenbord i søndags. Og så tog han et glas champagne.

Det fortæller han her til Computerworld.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen