EU vil have cybersikkerheds-krav til smart-home grej – giver besparelser for 2.000 milliarder

En ny cybersikkerhedslov skal spare EU-borgerne for i cybersikkerheds-omkostninger for billioner.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Når et smart-køleskab eller et smart-termostat kommer ind over EU’s grænser, skal det leve op til en række it-sikkerhedskrav.

Ellers vanker der bøder og endda forbud.

Det er hensigten i et udkast til en ny cybersikkerhedslov for smart-enheder, som EU-kommissionen, er ved at udarbejde, ifølge nyhedsmediet Reuters.

Bag lovgivningen er en bekymring overfor det stigende antal cyber-angreb igennem den seneste årrække. Ved at gennemføre loven, kaldet ’Cyber Resilience Act’, vurderes det at det vil spare EU-borgere for 290 milliarder euro i omkostninger forbundet med cyber-angreb mod de 29 milliarder det vil koste at implementere loven.

Besparelsen på 261 milliarder euro, svarer til knap to billioner danske kroner.

Ifølge lovudkastet vil producenter fremover skulle redegøre for cybersikkerheds-risici ved deres produkter og tage fornødne forholdsregler og procedurer for at fjerne disse.

Samtidig vil virksomhederne have 24 timer til at indrapportere eventuelle brud til EU’s cybersikkerhedsmyndighed ENISA.

Efterleves reglerne ikke, vil EU kunne pålægge bøder på op til 15 millioner euro eller 2,5 procent af en virksomheds globale omsætning eller tvinge producenter til at fjerne eller tilbagekalde produkter fra markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks