EU vil have cybersikkerheds-krav til smart-home grej – giver besparelser for 2.000 milliarder

En ny cybersikkerhedslov skal spare EU-borgerne for i cybersikkerheds-omkostninger for billioner.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Når et smart-køleskab eller et smart-termostat kommer ind over EU’s grænser, skal det leve op til en række it-sikkerhedskrav.

Ellers vanker der bøder og endda forbud.

Det er hensigten i et udkast til en ny cybersikkerhedslov for smart-enheder, som EU-kommissionen, er ved at udarbejde, ifølge nyhedsmediet Reuters.

Bag lovgivningen er en bekymring overfor det stigende antal cyber-angreb igennem den seneste årrække. Ved at gennemføre loven, kaldet ’Cyber Resilience Act’, vurderes det at det vil spare EU-borgere for 290 milliarder euro i omkostninger forbundet med cyber-angreb mod de 29 milliarder det vil koste at implementere loven.

Besparelsen på 261 milliarder euro, svarer til knap to billioner danske kroner.

Ifølge lovudkastet vil producenter fremover skulle redegøre for cybersikkerheds-risici ved deres produkter og tage fornødne forholdsregler og procedurer for at fjerne disse.

Samtidig vil virksomhederne have 24 timer til at indrapportere eventuelle brud til EU’s cybersikkerhedsmyndighed ENISA.

Efterleves reglerne ikke, vil EU kunne pålægge bøder på op til 15 millioner euro eller 2,5 procent af en virksomheds globale omsætning eller tvinge producenter til at fjerne eller tilbagekalde produkter fra markedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect