Disse punkter skal Google rette op på, hvis Helsingør og Aarhus igen skal kunne anvende Chromebooks i deres skoler

Datatilsynet har ophævet påbuddet mod Helsingør Kommune i mindst to måneder. Se her, hvad Helsingør skal få Google til for ikke at miste sine Chromebooks igen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Benjamin Dada on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de ændringer, som Google skal indføre, hvis de danske kommuner skal have lov til at anvende Chromebooks.
904
4:45 min
Onsdag i denne uge faldt den fjerde afgørelse fra Datatilsynet i sagen om Helsingør Kommunes brug af Chromebook-programmer i folkeskolen.

Helsingør Kommune er nu nået til en erkendelse af, at de forhold, hvormed kommunen har behandlet skolebørns oplysninger, har været med for høj risiko eller direkte ulovlige.

Dermed har kommunen taget sløret fra øjnene, og det har Datatilsynet i en afgørelse 8. september belønnet med at ophæve sit påbud om brugen af Google Workspace og Google-programmet G-Suite.

[articlelink id="262197" layout="image" label="Det kan du læse mere om her: " title=""]

Men det er ikke uden betingelser.

For selv om kommunen nu kan begynde at rulle sine Chromebooks tilbage i folkeskolerne, så kan det hele tabes på gulvet om to måneder, hvis ikke Helsingør får sin leverandør med på de forandringer, det kræver, at der sker i leverandørkontrakten.

Leverandøren er Google, og betingelserne har været kendt siden Datatilsynet for næsten præcist et år siden, traf sin første afgørelse i dét, der siden er blevet kaldet Chromebook-sagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job