Disse punkter skal Google rette op på, hvis Helsingør og Aarhus igen skal kunne anvende Chromebooks i deres skoler

Datatilsynet har ophævet påbuddet mod Helsingør Kommune i mindst to måneder. Se her, hvad Helsingør skal få Google til for ikke at miste sine Chromebooks igen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Benjamin Dada on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de ændringer, som Google skal indføre, hvis de danske kommuner skal have lov til at anvende Chromebooks.
904
4:45 min
Onsdag i denne uge faldt den fjerde afgørelse fra Datatilsynet i sagen om Helsingør Kommunes brug af Chromebook-programmer i folkeskolen.

Helsingør Kommune er nu nået til en erkendelse af, at de forhold, hvormed kommunen har behandlet skolebørns oplysninger, har været med for høj risiko eller direkte ulovlige.

Dermed har kommunen taget sløret fra øjnene, og det har Datatilsynet i en afgørelse 8. september belønnet med at ophæve sit påbud om brugen af Google Workspace og Google-programmet G-Suite.

[articlelink id="262197" layout="image" label="Det kan du læse mere om her: " title=""]

Men det er ikke uden betingelser.

For selv om kommunen nu kan begynde at rulle sine Chromebooks tilbage i folkeskolerne, så kan det hele tabes på gulvet om to måneder, hvis ikke Helsingør får sin leverandør med på de forandringer, det kræver, at der sker i leverandørkontrakten.

Leverandøren er Google, og betingelserne har været kendt siden Datatilsynet for næsten præcist et år siden, traf sin første afgørelse i dét, der siden er blevet kaldet Chromebook-sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job