Disse punkter skal Google rette op på, hvis Helsingør og Aarhus igen skal kunne anvende Chromebooks i deres skoler

Datatilsynet har ophævet påbuddet mod Helsingør Kommune i mindst to måneder. Se her, hvad Helsingør skal få Google til for ikke at miste sine Chromebooks igen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Benjamin Dada on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de ændringer, som Google skal indføre, hvis de danske kommuner skal have lov til at anvende Chromebooks.
904
4:45 min
Onsdag i denne uge faldt den fjerde afgørelse fra Datatilsynet i sagen om Helsingør Kommunes brug af Chromebook-programmer i folkeskolen.

Helsingør Kommune er nu nået til en erkendelse af, at de forhold, hvormed kommunen har behandlet skolebørns oplysninger, har været med for høj risiko eller direkte ulovlige.

Dermed har kommunen taget sløret fra øjnene, og det har Datatilsynet i en afgørelse 8. september belønnet med at ophæve sit påbud om brugen af Google Workspace og Google-programmet G-Suite.

[articlelink id="262197" layout="image" label="Det kan du læse mere om her: " title=""]

Men det er ikke uden betingelser.

For selv om kommunen nu kan begynde at rulle sine Chromebooks tilbage i folkeskolerne, så kan det hele tabes på gulvet om to måneder, hvis ikke Helsingør får sin leverandør med på de forandringer, det kræver, at der sker i leverandørkontrakten.

Leverandøren er Google, og betingelserne har været kendt siden Datatilsynet for næsten præcist et år siden, traf sin første afgørelse i dét, der siden er blevet kaldet Chromebook-sagen.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub