Disse punkter skal Google rette op på, hvis Helsingør og Aarhus igen skal kunne anvende Chromebooks i deres skoler

Datatilsynet har ophævet påbuddet mod Helsingør Kommune i mindst to måneder. Se her, hvad Helsingør skal få Google til for ikke at miste sine Chromebooks igen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Benjamin Dada on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de ændringer, som Google skal indføre, hvis de danske kommuner skal have lov til at anvende Chromebooks.
904
4:45 min
Onsdag i denne uge faldt den fjerde afgørelse fra Datatilsynet i sagen om Helsingør Kommunes brug af Chromebook-programmer i folkeskolen.

Helsingør Kommune er nu nået til en erkendelse af, at de forhold, hvormed kommunen har behandlet skolebørns oplysninger, har været med for høj risiko eller direkte ulovlige.

Dermed har kommunen taget sløret fra øjnene, og det har Datatilsynet i en afgørelse 8. september belønnet med at ophæve sit påbud om brugen af Google Workspace og Google-programmet G-Suite.

[articlelink id="262197" layout="image" label="Det kan du læse mere om her: " title=""]

Men det er ikke uden betingelser.

For selv om kommunen nu kan begynde at rulle sine Chromebooks tilbage i folkeskolerne, så kan det hele tabes på gulvet om to måneder, hvis ikke Helsingør får sin leverandør med på de forandringer, det kræver, at der sker i leverandørkontrakten.

Leverandøren er Google, og betingelserne har været kendt siden Datatilsynet for næsten præcist et år siden, traf sin første afgørelse i dét, der siden er blevet kaldet Chromebook-sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job