Kompleks lovgivning skaber problemer for Netcompany-system til inddrivelse af offentlig gæld

Lovgivningen står i vejen for det it-system, som skal håndtere offentlig gæld, mens danskernes gæld tordner afsted.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

(Rettet: Det fremgik tidligere, at systemet ikke kunne inddrive gæld fra flere personer på samme tid. Det drejer sig i stedet om, at systemet ikke understøtte inddragelse af gæld på flere forskellige måder over for den samme person på samme tid.)

Selvom danskernes gæld til det offentlige vokser og vokser, er der store problemer med det it-system, der skal sørge for en effektiv inddrivelse, hvilket skyldes indviklet lovgivning, skriver Finans.

Der er tale om it-systemet PSRM, som har erstattet EFI-system, som blev droppet i 2015, fordi der blev inddrevet i strid med gældende lovgivning.

Men det nye systems implementering har i den grad også oplevet problemer, og ifølge Rigsrevisionen kan systemet ikke understøtte inddragelse af gæld på flere forskellige måder over for den samme person på samme tid, hvilket betyder, at man blot skulle skylde flere steder, før inddrivelsen bliver problematisk.

Netcompany, som står bag systemet PRSM, oplyser til Finans, at systemet faktisk er i stand til parallel inddrivelse, men at lovgivningen forhindrer dette, eftersom lønangivelser kan ændres op til fem år tilbage i tid, hvilket vil skabe en masse tilbagerettede manuelle sager, hvis systemet inddriver dem.

"Disse hændelser er uforholdsmæssigt komplekse at understøtte maskinelt indenfor gældende lovgivning," meddeler Netcompany ifølge Finans.

Ikke første gang, der er problemer

Der har tidligere været problemer med driften af det store inddrivelsessystem, og tilbage i august kom det frem, at der fortsat mangler at blive tilsluttet 64 af de såkaldte fordringshavere - det vil sige myndigheder, som via systemet skal kradse penge ind fra skyldnere.

Det var oprindeligt planen, at samtlige de 571 fordringshavere i det offentlige system skulle have været koblet på PSRM i midten af 2019 - altså for tre år siden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS