Kompleks lovgivning skaber problemer for Netcompany-system til inddrivelse af offentlig gæld

Lovgivningen står i vejen for det it-system, som skal håndtere offentlig gæld, mens danskernes gæld tordner afsted.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

(Rettet: Det fremgik tidligere, at systemet ikke kunne inddrive gæld fra flere personer på samme tid. Det drejer sig i stedet om, at systemet ikke understøtte inddragelse af gæld på flere forskellige måder over for den samme person på samme tid.)

Selvom danskernes gæld til det offentlige vokser og vokser, er der store problemer med det it-system, der skal sørge for en effektiv inddrivelse, hvilket skyldes indviklet lovgivning, skriver Finans.

Der er tale om it-systemet PSRM, som har erstattet EFI-system, som blev droppet i 2015, fordi der blev inddrevet i strid med gældende lovgivning.

Men det nye systems implementering har i den grad også oplevet problemer, og ifølge Rigsrevisionen kan systemet ikke understøtte inddragelse af gæld på flere forskellige måder over for den samme person på samme tid, hvilket betyder, at man blot skulle skylde flere steder, før inddrivelsen bliver problematisk.

Netcompany, som står bag systemet PRSM, oplyser til Finans, at systemet faktisk er i stand til parallel inddrivelse, men at lovgivningen forhindrer dette, eftersom lønangivelser kan ændres op til fem år tilbage i tid, hvilket vil skabe en masse tilbagerettede manuelle sager, hvis systemet inddriver dem.

"Disse hændelser er uforholdsmæssigt komplekse at understøtte maskinelt indenfor gældende lovgivning," meddeler Netcompany ifølge Finans.

Ikke første gang, der er problemer

Der har tidligere været problemer med driften af det store inddrivelsessystem, og tilbage i august kom det frem, at der fortsat mangler at blive tilsluttet 64 af de såkaldte fordringshavere - det vil sige myndigheder, som via systemet skal kradse penge ind fra skyldnere.

Det var oprindeligt planen, at samtlige de 571 fordringshavere i det offentlige system skulle have været koblet på PSRM i midten af 2019 - altså for tre år siden.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec