Mens priserne galoperer derudaf, så falder den på nogle produkter: Se top 10 produkter der er faldet mest i pris

Mens priserne bliver presset i vejret de fleste steder grundet inflationen, så er der også produkter, der er faldet i pris siden januar 2022.

Artikel top billede

Priserne stiger fortsat - om det skyldes inflationen, energikrisen eller forsyningskrisen betyder ikke så meget.

Faktum er, at danskerne ikke får lige så meget for pengene, som de gjorde for blot et år siden.

De fleste produkter i butikkerne er banket i vejret. Der er dog også produkter, der er faldet i pris stik imod tidens tendens.

Det skriver Finans efter at have undersøgt 360 varegrupper med tal fra Pricerunner.

Her har man set på prisudviklingen på de enkelte produkter siden januar 2022.

Katrine Barslev, der er forbrugeranalytiker og kommunikationsansvarlig i Pricerunner, siger til Finans, at selv om produkterne, der har oplevet prisfald, ikke umiddelbart har noget til fælles, så er der et mønster.

Hun forklarer, at der er masser af produkter, danskerne fornøjede sig med under corona-nedlukningerne. Det høje udbud af disse produkter og overskud på butikkernes lagre skaber derfor et prisfald, lyder det.

Elektronik er steget meget i pris

Af de 360 varegrupper, Finans har kigget på, er prisen enten faldet eller uændret.

Men der er dog også nogle varegrupper, der er steget meget i pris.

Det gælder især meget elektronik.

Og det er der en god forklaring, lyder det fra Katrine Barslev fra Pricerunner.

Hun forklarer, at det især skyldes corona-nedlukningerne på fabrikker i Asien samt leveringsproblemer, der har skabt et lavt udbud af flere varegrupper.

Samtidig er der stor mangel på mikrochips, der bruges i de elektroniske produkter, hvilket har betydet, at der er et lavt udbud der har resulteret i store prisstigninger på nogle varegrupper.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job