Zoom præsenterer nyt logo, nye funktioner og ændrer navnet på chatfunktion: Vil konkurrere hårdere med Teams og Slack

For at sætte mere fokus på andet end sine videofunktioner har Zoom introduceret et nyt logo og et andet navn til sin chatfunktion.

Artikel top billede

(Foto: Charles Deluvio)

Kommunikationsplatformen Zoom har afsløret et nyt logo, som bedre viser de mange funktioner, Zoom dækker over. Dertil kommer der en række produktopdateringer og en omdøbning af chatfunktionen.

Det skriver Zoom i en meddelelse.

”Det, der begyndte som en videomøde-app, flyttede hurtigt ind i broadcast-webinarer, forbundne mødelokaler og mere, og den fortsætter med at udvikle sig og udvides. Nu kan du bruge Zoom til at forbinde teams til og fra video, genskabe dine arbejdsområder, engagere nye målgrupper, glæde dine kunder og bygge nye innovationer,” skriver Janine Pelosi, CMO hos Zoom i meddelelsen.

I det nye logo repræsenterer hvert ’O’ en forskellig funktion i Zooms platform.
Se logo'et her:

Derudover skifter Zoom Chat navn til Zoom Team Chat, og navneskiftet kommer med en række opgraderinger.

”I dag omdøber vi det officielt til Zoom Team Chat, for at indvarsle fremtiden for vedvarende beskeder og yderligere forbedre teamwork og samarbejde. Vi har allerede foretaget betydelige investeringer i Zoom Team Chats muligheder, og vi vil løfte sløret for endnu flere forbedringer senere på måneden,” skriver Janine Pelosi.

Zoom skriver, at Team Chat Team Chat samler beskeder, fildeling, tredjepartsintegrationer med andre tjenester, video, stemme og whiteboard på ét sted. Inklusive deling af mødechat i Team chat.

"Teamchat rækker ud over onlinemeddelelser. Det er en kraftfuld samarbejdshub, der udnytter 1:1 og gruppechat samt kanaler til at integrere arbejdsstrømme, holde projekter på sporet og forbinde interessenter," skriver Janine Pelosi.

Konkurrence

Integrationen af tredjepartsprogrammer er et led i Zooms strategi om at konkurrere med andre platforme i et åbent marked, har Ole Mygind, der er salgschef for Zoom i Norden og Benelux, tidligere sagt til Computerworld.

”Vi har en strategi om, at hvis vi gør det nemt for brugere at benytte vores platform, så bliver folk også tiltrukket af den. Samtidig er det en meget åben platform. Der er et hav af applikationer, som er integreret ind i Zoom,” sagde Ole Mygind til Computerworld og fortsætter:

”Vi er jo ikke den eneste, der leverer kommunikationsplatforme, så det, vi gør, er at sørge for, at det bliver nemt at få et Zoom-møde ind i de platforme og omvendt, så vi understøtter, hvad det er brugeren benytter, og så tænker vi, at hvis vi leverer den bedste oplevelse, så vil brugerne trække mod vores platform.”

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics