Zoom præsenterer nyt logo, nye funktioner og ændrer navnet på chatfunktion: Vil konkurrere hårdere med Teams og Slack

For at sætte mere fokus på andet end sine videofunktioner har Zoom introduceret et nyt logo og et andet navn til sin chatfunktion.

Artikel top billede

(Foto: Charles Deluvio)

Kommunikationsplatformen Zoom har afsløret et nyt logo, som bedre viser de mange funktioner, Zoom dækker over. Dertil kommer der en række produktopdateringer og en omdøbning af chatfunktionen.

Det skriver Zoom i en meddelelse.

”Det, der begyndte som en videomøde-app, flyttede hurtigt ind i broadcast-webinarer, forbundne mødelokaler og mere, og den fortsætter med at udvikle sig og udvides. Nu kan du bruge Zoom til at forbinde teams til og fra video, genskabe dine arbejdsområder, engagere nye målgrupper, glæde dine kunder og bygge nye innovationer,” skriver Janine Pelosi, CMO hos Zoom i meddelelsen.

I det nye logo repræsenterer hvert ’O’ en forskellig funktion i Zooms platform.
Se logo'et her:

Derudover skifter Zoom Chat navn til Zoom Team Chat, og navneskiftet kommer med en række opgraderinger.

”I dag omdøber vi det officielt til Zoom Team Chat, for at indvarsle fremtiden for vedvarende beskeder og yderligere forbedre teamwork og samarbejde. Vi har allerede foretaget betydelige investeringer i Zoom Team Chats muligheder, og vi vil løfte sløret for endnu flere forbedringer senere på måneden,” skriver Janine Pelosi.

Zoom skriver, at Team Chat Team Chat samler beskeder, fildeling, tredjepartsintegrationer med andre tjenester, video, stemme og whiteboard på ét sted. Inklusive deling af mødechat i Team chat.

"Teamchat rækker ud over onlinemeddelelser. Det er en kraftfuld samarbejdshub, der udnytter 1:1 og gruppechat samt kanaler til at integrere arbejdsstrømme, holde projekter på sporet og forbinde interessenter," skriver Janine Pelosi.

Konkurrence

Integrationen af tredjepartsprogrammer er et led i Zooms strategi om at konkurrere med andre platforme i et åbent marked, har Ole Mygind, der er salgschef for Zoom i Norden og Benelux, tidligere sagt til Computerworld.

”Vi har en strategi om, at hvis vi gør det nemt for brugere at benytte vores platform, så bliver folk også tiltrukket af den. Samtidig er det en meget åben platform. Der er et hav af applikationer, som er integreret ind i Zoom,” sagde Ole Mygind til Computerworld og fortsætter:

”Vi er jo ikke den eneste, der leverer kommunikationsplatforme, så det, vi gør, er at sørge for, at det bliver nemt at få et Zoom-møde ind i de platforme og omvendt, så vi understøtter, hvad det er brugeren benytter, og så tænker vi, at hvis vi leverer den bedste oplevelse, så vil brugerne trække mod vores platform.”

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura