Artikel top billede

(Foto: Tawanda Razika/Pixabay)

Klart budskab til Microsofts cloud-partnere: I bør begynde at tænke jeres koncept igennem - mulighed for ny forretning

Generelt er der roser at finde hos Microsoft-partner organisationen IAMCP Danmarks formand Antonio Bibovski. Han ser mange positive muligheder - særligt for CSP’er.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om reaktionen på de nye licensvilkår.
1.182
6 min
Når man ringer til den store Microsoft partner-organisation IAMCP vedrørende nye tiltag fra Microsoft, er det ikke altid rosende ord, der falder af til tech-giganten.

IAMCP har nemlig en ambition om, at Microsoft-partnere skal være med uanset, om de er store eller små, og nogle gange mener Antonio Bibovski, der er formand for IAMCP Danmark & Island samt direktør for ISV’en Insight Office, at visse Microsoft-tiltag favoriserer de store partnere.

Men i forbindelse med Microsofts nyligt udmeldte ændringer i licensvilkårene, som træder i kraft 1. oktober for at imødekomme EU’s konkurrencelovgivning, er han generelt positivt stemt.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for