Dansk e-handel oplever for første gang tilbagegang

For første gang nogensinde falder omsætningen i dansk e-handel. Økonomisk usikkerhed er årsagen til, at danskerne bruger færre penge.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Selvom danskerne ofte handler online og er tilfredse med de danske netbutikker, så falder den samlede omsætning i dansk e-handel for første gang nogensinde.

Det skriver Dansk Erhverv på grundlag af e-handelsanalyse for første halvår 2022.

Analysen viser, at forbrugerne handlede for 92,7 milliarder kroner i årets første seks måneder.

Det er et fald på 1 procent sammenlignet med samme periode året i 2021.

”Beløbet er i løbende priser, og samtidig går en større del af forbruget til rejser og udenlandske netbutikker. Det betyder, at de danske netbutikker, der sælger varer, reelt set oplever en betydelig større nedgang," siger Niels Ralund, som er e-handelsdirektør i Dansk Erhverv.

Efter to år, hvor e-handlen har haft medvind på cybercykelstierne under corona, så oplever man nu modvind grundet stor økonomisk usikkerhed, lyder det.

Der er dog nuancer:

”Det er dog vigtigt at understrege, at når vi sammenligner med samme periode i 2019 – altså før coronakrisen – er omsætningen vokset med knap 23. mia. kroner”

Flere, men billigere køb

Der blev i årets første seks måneder foretaget 136 millioner handler.

Det er en million mere end i samme periode året forinden.

Forskellen er dog, at forbrugerne bruger færre penge per handel.

Hvor gennemsnitskøbet i 2021 lå på 653 kroner, så ligger det på 596 kroner i samme periode i 2022.

”Det understreger, at tilbagegangen i høj grad skyldes, at forbrugerne generelt holder igen på grund af den økonomiske usikkerhed. Ikke at forbrugerne dropper netbutikkerne,” forklarer Niels Ralund og fortsætter:

”Handelshyppigheden er stort set den samme som under coronakrisen, og kundernes tilfredshed med netbutikkerne er steget," lyder det.

Forbrugerne vil handle mere online

Selvom de danske netbutikker oplever en nedgang i omsætning, så viser analysen, at der er grund til optimisme.

Et flertal af forbrugerne forventer nemlig, at de vil handle mere i det kommende år.

”Det understreger, at e-handel er blevet en fast og uundværlig del af rigtig mange forbrugeres hverdag. Derfor er jeg også ganske optimistisk på branchens vegne,” siger Niels Ralund og slutter:

"Dansk e-handel voksede med rekordfart under coronakrisen, og det ser ud til at have varig effekt, selvom vi dette halvår ser tilbagegang," lyder det.

De fleste handler foregår over mobilen

Anlysen viser, at en tredjedel af alle køb blev betalt via en mobilapp.

55 procent af alle køb skete via en smartphone eller en tablet.

29 procent af forbruget lander dog i udlandet. Det er en lille stigning sammenlignet med året forinden.

Den tyske gigant Zalando er stadig størst og udgør 6 procent af alle handler.
Det er ny rekord.

Matas og nemlig.com tager henholdsvis anden- og tredjepladsen over de mest anvendte netbutikker.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job