Har opbakning fra Steve Jobs enke: Han vil løse den danske rekrutterings-krise med særlig metode

Interview: Amerikanske Deel har netop annonceret sit indtog på det danske marked. Selskabet vil hjælpe danske it-virksomheder med at overvinde rekrutteringskrisen, og samtidig er Deel bannerfører for en ny tendens, hvor det fysiske kontor bliver ofret i jagten på arbejdskraft.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på den fremadstormende job-komet Deel
  • Få forklarigen på, hvordan selskabet hævder, at det kan bidrage til at løse den aktuelle rekrutteringskrise
  • Få indblik i Deels indtog på det danske marked
1.221
6:15 min
Daniel Eisenberg er netop lige landet med et fly fra Kenyas hovedstad Nairobi, da Computerworld møder ham i Kødbyen i København en solskinseftermiddag i september.

Han er svensker og står i spidsen for den skandinaviske del af den fremadstormende amerikanske startup Deel, men på trods af det, har han gennem de seneste måneder arbejdet i Kenya.

I denne uge har Deel i forbindelse med den store danske tech-konference Tech BBQ annonceret sit indtog i Danmark, og selskabet proklamerer, at det vil gøre det lettere for danske virksomheder at hyre ansatte, der ligesom Daniel Eisenberg arbejder remote fra destinationer i udlandet.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S