Har opbakning fra Steve Jobs enke: Han vil løse den danske rekrutterings-krise med særlig metode

Interview: Amerikanske Deel har netop annonceret sit indtog på det danske marked. Selskabet vil hjælpe danske it-virksomheder med at overvinde rekrutteringskrisen, og samtidig er Deel bannerfører for en ny tendens, hvor det fysiske kontor bliver ofret i jagten på arbejdskraft.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på den fremadstormende job-komet Deel
  • Få forklarigen på, hvordan selskabet hævder, at det kan bidrage til at løse den aktuelle rekrutteringskrise
  • Få indblik i Deels indtog på det danske marked
1.221
6:15 min
Daniel Eisenberg er netop lige landet med et fly fra Kenyas hovedstad Nairobi, da Computerworld møder ham i Kødbyen i København en solskinseftermiddag i september.

Han er svensker og står i spidsen for den skandinaviske del af den fremadstormende amerikanske startup Deel, men på trods af det, har han gennem de seneste måneder arbejdet i Kenya.

I denne uge har Deel i forbindelse med den store danske tech-konference Tech BBQ annonceret sit indtog i Danmark, og selskabet proklamerer, at det vil gøre det lettere for danske virksomheder at hyre ansatte, der ligesom Daniel Eisenberg arbejder remote fra destinationer i udlandet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job