Har opbakning fra Steve Jobs enke: Han vil løse den danske rekrutterings-krise med særlig metode

Interview: Amerikanske Deel har netop annonceret sit indtog på det danske marked. Selskabet vil hjælpe danske it-virksomheder med at overvinde rekrutteringskrisen, og samtidig er Deel bannerfører for en ny tendens, hvor det fysiske kontor bliver ofret i jagten på arbejdskraft.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på den fremadstormende job-komet Deel
  • Få forklarigen på, hvordan selskabet hævder, at det kan bidrage til at løse den aktuelle rekrutteringskrise
  • Få indblik i Deels indtog på det danske marked
1.221
6:15 min
Daniel Eisenberg er netop lige landet med et fly fra Kenyas hovedstad Nairobi, da Computerworld møder ham i Kødbyen i København en solskinseftermiddag i september.

Han er svensker og står i spidsen for den skandinaviske del af den fremadstormende amerikanske startup Deel, men på trods af det, har han gennem de seneste måneder arbejdet i Kenya.

I denne uge har Deel i forbindelse med den store danske tech-konference Tech BBQ annonceret sit indtog i Danmark, og selskabet proklamerer, at det vil gøre det lettere for danske virksomheder at hyre ansatte, der ligesom Daniel Eisenberg arbejder remote fra destinationer i udlandet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job