To dage efter Lars Ole Dybdal blev CIO hos Coop opstod central it-fejl: "Vi rydder et mødelokale, sætter fire white boards op og så begynder vi at gnave os igennem"

Interview: Lars Ole Dybdal har været CIO hos Coop i knap seks måneder. Men der gik ikke lang tid før, han satte sit aftryk som ny CIO. Først skulle fejl på central platform håndteres. Derefter eksekverede han stor organisationsændring i it-organisation.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Lars Ole Dybdals første tid som CIO hos Coop
  • Hvordan han går til opgaven som CIO
  • Læs om den organisationsændring der er foretaget i it-organisationen
  • Få svaret på hvor meget driftsmand Lars Ole Dybdal egentlig er
982
5 min
Det er snart et halvt år siden, at forhenværende it-direktør hos Rigspolitiet, Lars Ole Dybdal, skiftede patruljevogne og blå blink ud med indkøbskurve og lyden af kasseapparater hos Coop.

Men hans tilgang som øverste ansvarlige for it er ikke ændret synderligt, fordi det nu handler om dagligvarebutikker. Der skal først og fremmest være styr på it-fundamentet, ellers er der ikke plads til alt det nye og sjove.

Den oplevelse fik Coops it-afdeling på cirka 250 ansatte at føle få dage efter, at Lars Ole Dybdal var troppet op i sit jakkesæt på sin nye arbejdsplads i Albertslund.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS