To dage efter Lars Ole Dybdal blev CIO hos Coop opstod central it-fejl: "Vi rydder et mødelokale, sætter fire white boards op og så begynder vi at gnave os igennem"

Interview: Lars Ole Dybdal har været CIO hos Coop i knap seks måneder. Men der gik ikke lang tid før, han satte sit aftryk som ny CIO. Først skulle fejl på central platform håndteres. Derefter eksekverede han stor organisationsændring i it-organisation.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Lars Ole Dybdals første tid som CIO hos Coop
  • Hvordan han går til opgaven som CIO
  • Læs om den organisationsændring der er foretaget i it-organisationen
  • Få svaret på hvor meget driftsmand Lars Ole Dybdal egentlig er
982
5 min
Det er snart et halvt år siden, at forhenværende it-direktør hos Rigspolitiet, Lars Ole Dybdal, skiftede patruljevogne og blå blink ud med indkøbskurve og lyden af kasseapparater hos Coop.

Men hans tilgang som øverste ansvarlige for it er ikke ændret synderligt, fordi det nu handler om dagligvarebutikker. Der skal først og fremmest være styr på it-fundamentet, ellers er der ikke plads til alt det nye og sjove.

Den oplevelse fik Coops it-afdeling på cirka 250 ansatte at føle få dage efter, at Lars Ole Dybdal var troppet op i sit jakkesæt på sin nye arbejdsplads i Albertslund.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S