TDC overtager Netdesign i storform

Efter et par års nedtur er det et selskab i storform, som TDC overtager med købet af Netdesign. Farum-selskabet forventer i år en stigning i omsætningen på 22 procent og et overskud på op mod 35 millioner kroner. Nu skal TDC sørge for yderligere vækst i Netdesign, som modsat Song Networks beholder sit eget navn i TDC-koncernen.

Det er et Netdesign på hastig fremmarch, som TDC nu overtager for en samlet sum på 350 millioner kroner.

Farum-selskabet har haft et kraftigt fald i omsætningen på 37 procent siden højdepunktet i 2001, hvor omsætningen lå på 452 millioner kroner. Det skyldes erhvervslivets faldende investeringer i netværksudstyr.

Med en række kæmpeordrer, specielt inden for IP-telefoni, er den udvikling nu vendt, så Netdesign i år forventer et rekordstort overskud.

- Vi kommer ud af året med betydelige vækstrater og en betydelig indtjening. Vi regner med en omsætning i niveauet 350 millioner kroner og en bundlinje i niveauet 32 til 35 millioner kroner, fortæller administrerende direktør Bent Balsby.

Turbo på væksten

Han mener, at den udvikling kan overstråles med de ressourcer, som TDC kommer med til Netdesigns 124 ansatte.

- Vi er sikre på, at vi bliver en drivende kræft bag TDC's fremadrettede IP/LAN-satsning - ikke bare i Danmark, men også på nordisk plan, siger Bent Balsby.

Det bekræftes af Martin Lippert, administrerende direktør for TDC Erhverv.

Han mener, at TDC med købet af Song Networks og Netdesign har spillet kraftigt ud i kampen om at erobre markedet for IP-baserede tjenester og netværk, hvor han forventer stor nordisk vækst.

- Vi kan se hele bevægelsen i markedet, der går fra klassiske teleydelser til den her verden, der bygger på IP-teknologi. Ved at få Netdesign ind i folden har vi med ét slag fået en kompetence, der gør, at vi er den førende i den IP-verden, som i højere grad begynder at drive hele vores forretning, siger Martin Lippert.

Løsninger på tværs

Modsat Song Networks, der integreres i TDC, vil Netdesign fortsætte som et datterselskab under TDC med eget navn.

Martin Lippert begrunder det med, at Netdesign er anden type virksomhed, som i stedet skal understøtte forretningen i TDC.

- IP-teknologien giver mulighed for, at man kan lave transparente net, så både datatransmissioner og tidskritiske transmissioner som telefoni går den vej. Vi kan udnytte vores nyopkøbte netværk og Netdesign til at lave løsninger på tværs af grænser, siger han.

TDC's normale malkeko, fastnettelefonien, er på tilbagetog, og derfor har TDC brug for at få en stærk position inden for IP-telefoni, hvor Netdesign er den førende leverandør i Danmark.

Glæde over Song-køb

Hos Netdesigns nye administrerende direktør, Jørgen Kragbøll, er der glæde over, at det lykkedes TDC også at købe den nordiske netværksleverandør Song Networks. Netdesign gik nemlig selv med planer om en nordisk ekspansion.

- Det er blevet endnu mere spændende nu, hvor vi har fået en pæn nordisk udsigt og har mulighed for at bruge TDC i Norge og Sverige i stedet for selv at starte op. Det har været vigtigt for os, at man fik købt Song Networks for at have et pan-nordisk IP-netværk, siger Jørgen Kragbøll.

Købet af Netdesign er da også lillebror i det forhold. TDC betaler 350 millioner kroner for Netdesign, men gav omkring 4,5 milliarder kroner for Song Networks.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S