Bog: Hvad er AI egentlig – og hvad skal vi glædes eller bekymre os over?

I Kunstig intelligens – Hele tiden mere intelligent gør den hollandske filosof og matematiker Stefen Buijsman status over AI og forklarer, hvad AI er i matematisk og filosofisk henseende.

Artikel top billede

Det er en helt banal konstatering, at algoritmer og kunstig intelligens vinder ind overalt.

Spambots på Facebook, Instagram og Reddit, AI-genereret fake news og automatiseret cyberkriminalitet er én side af sagen. Stadig mere intelligente apps og algoritmer, der overtager trælse administrative opgaver, er en anden. Og supercomputerne er jo for længst begyndt at give Homo Sapiens læsterlige klø i skak og Go.

Men hvad skal vi stille op med den stadig mere kapable AI? Hvilke aspekter af kunstig intelligens skal vi bekymre os om, og hvilke påstande og bekymringer er overdrevne?

I den nye bog Kunstig intelligens – Hele tiden mere intelligent giver den hollandske filosof og matematiker Stefen Buijsman et bud på nogle svar.

Bogen går med ned i maskinrummet og har som mål at gøre læseren i stand til at navigere i, hvad der er op og ned inden for kunstig intelligens. Blandt andet ved at give overblik over programmeringen af både simple algoritmer og komplekse neurale netværker.

Undervejs bevæger forfatteren sig mellem matematiske forklaringer og hverdagseksempler på, hvordan kunstig intelligens indgår i alt fra skakturneringer og datingapps til sundhedsvæsnet og kriminalforsorgen.

Kunstig intelligens – Hele tiden mere intelligent kombinerer teknologisk viden med nogle af de filosofiske spørgsmål, som udviklingen medfører og gennemgår samtidig de nyeste tendenser inden for området.

Forfatteren præsenterede nogle af sine budskaber på AI Boost Conference 2021, og du kan se hans oplæg her.

Titel: Kunstig intelligens – Hele tiden mere intelligent / Forfatter: Stefen Buijsman

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S