Bog: Hvad er AI egentlig – og hvad skal vi glædes eller bekymre os over?

I Kunstig intelligens – Hele tiden mere intelligent gør den hollandske filosof og matematiker Stefen Buijsman status over AI og forklarer, hvad AI er i matematisk og filosofisk henseende.

Artikel top billede

Det er en helt banal konstatering, at algoritmer og kunstig intelligens vinder ind overalt.

Spambots på Facebook, Instagram og Reddit, AI-genereret fake news og automatiseret cyberkriminalitet er én side af sagen. Stadig mere intelligente apps og algoritmer, der overtager trælse administrative opgaver, er en anden. Og supercomputerne er jo for længst begyndt at give Homo Sapiens læsterlige klø i skak og Go.

Men hvad skal vi stille op med den stadig mere kapable AI? Hvilke aspekter af kunstig intelligens skal vi bekymre os om, og hvilke påstande og bekymringer er overdrevne?

I den nye bog Kunstig intelligens – Hele tiden mere intelligent giver den hollandske filosof og matematiker Stefen Buijsman et bud på nogle svar.

Bogen går med ned i maskinrummet og har som mål at gøre læseren i stand til at navigere i, hvad der er op og ned inden for kunstig intelligens. Blandt andet ved at give overblik over programmeringen af både simple algoritmer og komplekse neurale netværker.

Undervejs bevæger forfatteren sig mellem matematiske forklaringer og hverdagseksempler på, hvordan kunstig intelligens indgår i alt fra skakturneringer og datingapps til sundhedsvæsnet og kriminalforsorgen.

Kunstig intelligens – Hele tiden mere intelligent kombinerer teknologisk viden med nogle af de filosofiske spørgsmål, som udviklingen medfører og gennemgår samtidig de nyeste tendenser inden for området.

Forfatteren præsenterede nogle af sine budskaber på AI Boost Conference 2021, og du kan se hans oplæg her.

Titel: Kunstig intelligens – Hele tiden mere intelligent / Forfatter: Stefen Buijsman

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S