Nedbrud rammer danske mobilkunder

En udstyrfejl på TDC's net betyder, at en række danske mobilkunder tirsdag af problemer med opkald, sms og data.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC’s mobilnet blev tirsdag eftermiddag ramt af et netværksnedbrud.

”Der kan i øjeblikket opleves problemer med flere telefoni services,” oplyser TDC på sin hjemmeside.

Det fremgår af selskabets hjemmeside at der er tale om en udstyrsfejl, som indtraf klokken 14.25 tirsdag og har skabt problemer for både datatrafik og opkald på 2G, 3G, 4G og 5G-nettet.

Mobilselskaber beklager

De TDC-ejede selskaber Telmore og Yousee beklager problemerne på deres respektive Facebook-profiler og oplyser, at deres teknikkere arbejder på at udbedre problemet.

”Vi oplever desværre stadig problemer med at foretage eller modtage opkald, og man kan også have problemer med at sende og modtage sms´er. Vores teknikere arbejder fortsat på højtryk for at få fejlen rettet, og vi beklager meget de gener fejlen medfører,” oplyser Yousee tirsdag klokken 15.50.

Nogenlunde samme melding kommer fra Telmore:

”I kan lige nu opleve udfordringer med netværket, som påvirker opkald, sms og data.
Vi har allerede vores teknikere på sagen,” skriver Telmore på Facebook.

TDC oplyser, at problemet forventes løst klokken 16, men i skrivende stund fremgår det af den seneste opdateringer klokken 15.54, at der fortsat fejlrettes.

Nedbruddet kommer kun få dage efter, at Yousee hævede priserne for sine kunder:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S