Nedbrud rammer danske mobilkunder

En udstyrfejl på TDC's net betyder, at en række danske mobilkunder tirsdag af problemer med opkald, sms og data.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC’s mobilnet blev tirsdag eftermiddag ramt af et netværksnedbrud.

”Der kan i øjeblikket opleves problemer med flere telefoni services,” oplyser TDC på sin hjemmeside.

Det fremgår af selskabets hjemmeside at der er tale om en udstyrsfejl, som indtraf klokken 14.25 tirsdag og har skabt problemer for både datatrafik og opkald på 2G, 3G, 4G og 5G-nettet.

Mobilselskaber beklager

De TDC-ejede selskaber Telmore og Yousee beklager problemerne på deres respektive Facebook-profiler og oplyser, at deres teknikkere arbejder på at udbedre problemet.

”Vi oplever desværre stadig problemer med at foretage eller modtage opkald, og man kan også have problemer med at sende og modtage sms´er. Vores teknikere arbejder fortsat på højtryk for at få fejlen rettet, og vi beklager meget de gener fejlen medfører,” oplyser Yousee tirsdag klokken 15.50.

Nogenlunde samme melding kommer fra Telmore:

”I kan lige nu opleve udfordringer med netværket, som påvirker opkald, sms og data.
Vi har allerede vores teknikere på sagen,” skriver Telmore på Facebook.

TDC oplyser, at problemet forventes løst klokken 16, men i skrivende stund fremgår det af den seneste opdateringer klokken 15.54, at der fortsat fejlrettes.

Nedbruddet kommer kun få dage efter, at Yousee hævede priserne for sine kunder:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS