Nedbrud rammer danske mobilkunder

En udstyrfejl på TDC's net betyder, at en række danske mobilkunder tirsdag af problemer med opkald, sms og data.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC’s mobilnet blev tirsdag eftermiddag ramt af et netværksnedbrud.

”Der kan i øjeblikket opleves problemer med flere telefoni services,” oplyser TDC på sin hjemmeside.

Det fremgår af selskabets hjemmeside at der er tale om en udstyrsfejl, som indtraf klokken 14.25 tirsdag og har skabt problemer for både datatrafik og opkald på 2G, 3G, 4G og 5G-nettet.

Mobilselskaber beklager

De TDC-ejede selskaber Telmore og Yousee beklager problemerne på deres respektive Facebook-profiler og oplyser, at deres teknikkere arbejder på at udbedre problemet.

”Vi oplever desværre stadig problemer med at foretage eller modtage opkald, og man kan også have problemer med at sende og modtage sms´er. Vores teknikere arbejder fortsat på højtryk for at få fejlen rettet, og vi beklager meget de gener fejlen medfører,” oplyser Yousee tirsdag klokken 15.50.

Nogenlunde samme melding kommer fra Telmore:

”I kan lige nu opleve udfordringer med netværket, som påvirker opkald, sms og data.
Vi har allerede vores teknikere på sagen,” skriver Telmore på Facebook.

TDC oplyser, at problemet forventes løst klokken 16, men i skrivende stund fremgår det af den seneste opdateringer klokken 15.54, at der fortsat fejlrettes.

Nedbruddet kommer kun få dage efter, at Yousee hævede priserne for sine kunder:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse