Google Analytics er et helt afgørende værktøj, men er nu vurderet ulovligt af Datatilsynet: Så store konsekvenser kan det få

Det er især de mindre virksomheder, der vil blive udfordret, når Datatilsynet vurderer, at Google Analytic ikke er lovlig at bruge, lyder det fra Dansk Erhverv. Ifølge organisationen vil det især ramme hårdt i den danske e-handelsbranche, hvor op mod 80 procent af selskaberne anvender Google Analytics.

Artikel top billede

"Med et slag på tasken vil jeg vurdere, at 80 procent af alle e-handlere bruger Google Analytics som deres statistikværktøj," lyder det fra Carsten Rose Lundberg, fagchef for digital handel hos Dansk Erhverv.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i konsekvenserne af Datatilsynets forbud
  • Bliv klogere på hvilke typer virksomheder, der rammes hårdest
  • Få indsigt i hvor udbredt brugen af Google Analytics er
401
2 min
Datatilsynet meddelte onsdag eftermiddag, at Google Analytics som udgangspunkt ikke lever op til kravene i GDRP.

Derfor kan værktøjet ikke lovligt anvendes af danske virksomheder “uden at træffe yderligere foranstaltninger,” vurderer Datatilsynet.

Men det kommer ifølge erhvervsorganisationen Dansk Erhverv især ramme de små og mellemstore e-handlere, som ikke har samme mulighed for at tilpasse sig kravene som de helt store e-handels-selskaber.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job