Google Analytics er et helt afgørende værktøj, men er nu vurderet ulovligt af Datatilsynet: Så store konsekvenser kan det få

Det er især de mindre virksomheder, der vil blive udfordret, når Datatilsynet vurderer, at Google Analytic ikke er lovlig at bruge, lyder det fra Dansk Erhverv. Ifølge organisationen vil det især ramme hårdt i den danske e-handelsbranche, hvor op mod 80 procent af selskaberne anvender Google Analytics.

Artikel top billede

"Med et slag på tasken vil jeg vurdere, at 80 procent af alle e-handlere bruger Google Analytics som deres statistikværktøj," lyder det fra Carsten Rose Lundberg, fagchef for digital handel hos Dansk Erhverv.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i konsekvenserne af Datatilsynets forbud
  • Bliv klogere på hvilke typer virksomheder, der rammes hårdest
  • Få indsigt i hvor udbredt brugen af Google Analytics er
401
2 min
Datatilsynet meddelte onsdag eftermiddag, at Google Analytics som udgangspunkt ikke lever op til kravene i GDRP.

Derfor kan værktøjet ikke lovligt anvendes af danske virksomheder “uden at træffe yderligere foranstaltninger,” vurderer Datatilsynet.

Men det kommer ifølge erhvervsorganisationen Dansk Erhverv især ramme de små og mellemstore e-handlere, som ikke har samme mulighed for at tilpasse sig kravene som de helt store e-handels-selskaber.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job