Skiftedag: Mærsk Data endeligt slugt af IBM

Der var store skiftedag med champagne og kransekage, da Mærsk Data og DMdata i går officielt blev en del af IBM. Navnet Mærsk Data eksisterer ikke længere, mens blandt andet it-selskaberne Acure, Organisator og R5 får lov at fortsætte som selvstændige enheder under eget navn.

Der blev drukket champagne og spist kransekage på IBM's danske hovedkvarter i Lundtofte nord for København, da købet af Mærsk Data og DMdata i går blev officielt, tre en halv måned efter handlen først blev offentliggjort.

De danske konkurrencemyndigheder godkendte 18. november IBM's køb af konkurrenterne, og IBM har siden haft travlt med at undersøge alle de kontraktforhold og kundeforhold, som selskabet hidtil havde været afholdt fra.

Den første dag i december blev så store skiftedag, hvor den største it-fusion i danmarkshistorien blev en realitet, og det betyder en række ændringer i den danske it-branche.

Fortsætter selvstændigt

Nogle opkøbte selskaber fortsætter under samme navn, men nu som helejede datterselskaber under IBM Danmark.

Heriblandt er EPJ-udvikleren Acure, softwareudvikleren Organisator, SAP-huset R5 og vigtigst nok driftsselskabet DMdata.

I den modsatte grøft ligger Mærsk Data, hvis hovedselskaber har taget navneskift til henholdsvis Global Services København og Global Services Århus som en del af IBM's globale serviceforretning.

Det betyder også, at Mærsk Datas hidtidige topchef, Steen H. Knudsen, i går havde sin første arbejdsdag hos A.P. Møller-Mærsk, hvor han fremover skal stå for de it-investeringer, som blev tilbage i koncernen.

Specifikke områder

Ifølge IBM Danmarks administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, skyldes det kundernes ønsker og behov, at en række selskaber ikke integreres fuldstændigt i IBM, der i går fordoblede sin medarbejderstab til mere 7.000 personer.

- Selvfølgelig er det planen, at vi skal fungere på tværs, så vi kan bruge ressourcer fra eksempelvis R5 sammen med vores interne SAP-ressourcer i Danmark, siger han til Computerworld Online.

- Men nogle af de virksomheder har haft meget specifikke områder, og vi ønsker, at de skal blive ved med det, de er vældigt gode til i dag, fortsætter han.

Det gælder for eksempel selskabet Acure, som senest vandt den strategisk vigtige kamp om at skulle levere et helt centralt landspatientregister til Sundhedsstyrelsen.

Acure bliver krumtappen for IBM Danmarks satsning på sundhedsmarkedet, hvor selskabet på globalt plan i forvejen har en masse aktiviteter inden for elektroniske patientjournaler (EPJ), den farmaceutiske branche og biotek-industrien.

Nye milliardordrer

Også driftsselskabet DMdata fortsætter under eget navn med den hidtidige direktør, Flemming Jensen, i spidsen.

IBM fik i forbindelse med købet af DMdata en 10-årig servicekontrakt om at varetage driften af både Danske Banks centrale og decentrale it-drift med i købet.

Dertil kommer, at IBM i går offentliggjorde, at selskabet har tegnet nye kontrakter til knap seks milliarder kroner med Danske Bank og A.P. Møller - Mærsk.

Det betyder, at IBM nu har to gigantkunder, som hver især får tilegnet en enhed hos IBM Danmark.

Trafik- og logistikcenter

Ansvaret for IBM's investering i de nye selskaber får Bernie Waldron, mens Lars Mikkelgaard-Jensen som dansk topchef skal sikre samarbejdet med resten af IBM i Danmark.

For Lars Mikkelgaard-Jensen bliver den største ændring dog, at en meget stor del af IBM Danmarks medarbejdere fremover kommer til arbejde med opgaver uden for landet i forbindelse med det transport- og logistikcenter, som IBM bygger.

- Udfordringen er at sikre, at forretningsplanen holder, og at vi får del i den vækst, der er på det globale transportmarked, siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Specielt søtransporten og det omkringliggende trafiksystem vokser hurtigt på verdensplan, og IBM planlægger med Danmark og Mærsk Datas baggrund som base at udnytte det vækstpotentiale.

Stærk konkurrence

Hvis man vender øjet hjemad og kigger på Danmark, har konkurrencesituationen dog ikke ændret sig så meget, mener IBM.

- Sådan noget balancerer sig altid ud. CSC sidder stadig på en meget stor del af staten, og KMD sidder på den kommunale sektor. De er begge store nok til at byde på, hvad der ellers måtte være af opgaver, siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Han peger samtidig på, at TDC med gårsdagens køb af Netdesign har sat sig tungt på markedet for IP-telefoni.

IBM forventer, at arbejdet med integrere de to opkøb tager mellem seks og otte kvartaler.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S