6G-teknologien er skudt i gang i Europa: Så meget hurtigere er det nye mobilnetværk

Sydkoreanske LG skyder 6G-netværksteknologien i gang i Tyskland med en række netværksforsøg.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Et år efter sine første forsøg er den sydkoreanske mobil- og telegigant LG i stand til at tredoble sin rækkevidderekord for afløseren til 5G-mobilnetværket, det kommende 6G, som en dag for alvor kommer til at se dagens lys.

I stedet for blot at nå 100 meter ud, som ved første forsøg, har LG været i stand til at sende et særdeles højfrekvent signal over 320 meter ud for Fraunhofer Heinrich Hertz Instituttet i Berlin.

Det er en milepæl for teknologien, der på sigt skal afløse 5G, da det gør det muligt at række de omtrent 250 meter, der skal til for at dække urbane områder både indendørs og udendørs med 6G-bølger, skriver selskabet.

6G-udviklingen er dermed skudt i gang i Europa, hvor selskabet mener at være tættere på at nå ekstreme overhastigheder på en terabyte per sekund.

”Med denne succesfulde demonstration er vi et skridt nærmere 6G-milepælen med terabit per sekund både indendørs og udendørs i bymiljøer,” lyder det fra selskabets CTO Kim Byoung-hoon.

Terabit-milepælen vil betyde, at der kan overføres data omtrent 50 gange hurtigere end over 5G, mens responstiden afkortes med 90 procent.

For at nå de vilde overførselshastigheder benyttes højfrekvente bånd mellem 155 og 175 gigahertz.

Med den øgede frekvens daler rækkevidden, hvorfor 6G-mobilnetværk vil kræve kortere afstand mellem basestationerne.

Annonce

Annonceindlæg fra Serpier

Opladning af elbil derhjemme: Sådan får du den billigste og nemmeste løsning

At skifte benzin- eller dieselbilen ud med en elbil er en fantastisk opgradering. Men for mange nye elbilejere kan det godt virke som en jungle at finde ud af, hvordan man oplader derhjemme.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub