6G-teknologien er skudt i gang i Europa: Så meget hurtigere er det nye mobilnetværk

Sydkoreanske LG skyder 6G-netværksteknologien i gang i Tyskland med en række netværksforsøg.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Et år efter sine første forsøg er den sydkoreanske mobil- og telegigant LG i stand til at tredoble sin rækkevidderekord for afløseren til 5G-mobilnetværket, det kommende 6G, som en dag for alvor kommer til at se dagens lys.

I stedet for blot at nå 100 meter ud, som ved første forsøg, har LG været i stand til at sende et særdeles højfrekvent signal over 320 meter ud for Fraunhofer Heinrich Hertz Instituttet i Berlin.

Det er en milepæl for teknologien, der på sigt skal afløse 5G, da det gør det muligt at række de omtrent 250 meter, der skal til for at dække urbane områder både indendørs og udendørs med 6G-bølger, skriver selskabet.

6G-udviklingen er dermed skudt i gang i Europa, hvor selskabet mener at være tættere på at nå ekstreme overhastigheder på en terabyte per sekund.

”Med denne succesfulde demonstration er vi et skridt nærmere 6G-milepælen med terabit per sekund både indendørs og udendørs i bymiljøer,” lyder det fra selskabets CTO Kim Byoung-hoon.

Terabit-milepælen vil betyde, at der kan overføres data omtrent 50 gange hurtigere end over 5G, mens responstiden afkortes med 90 procent.

For at nå de vilde overførselshastigheder benyttes højfrekvente bånd mellem 155 og 175 gigahertz.

Med den øgede frekvens daler rækkevidden, hvorfor 6G-mobilnetværk vil kræve kortere afstand mellem basestationerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job