Nedbrud hos Mit.dk: Udfald og lange svartider

Den offentlige e-postkasse Mit.dk oplever driftsforstyrrelser.

Artikel top billede

(Foto: screendump)

Den offentlige digitale postkasse Mit.dk fra Netcompany er i øjeblikket ikke til at tilgå.

Af tjenestens side fremgår det: ”at den digitale post løsning oplever i øjeblikket lange svartider, det betyder også at der kan være problemer med at tilgå mit.dk,” lyder beskeden.

Driftsforstyrrelserne omkring frokosttid 29. september falder sammen med den dag, hvor lønseddler typisk sendes ud til danskerne.

Mit.dk fik ved sin lancering i marts måned en katastrofal debut, da en kritisk login-fejl tvang Netcompany til straks at lukke ned for tjenesten. Dengang varede udfaldet i 55 timer.

Opdatering klokken 12.25: Mit.dk-tjenesten er igen oppe at køre.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job