Elon Musk vender på en tallerken – vil alligevel købe Twitter

Elon Musk lader til at genoptage sit opkøb af Twitter til den oprindelige pris for at undgå et voldsomt retsopgør.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tesla-stifteren Elon Musk vil nu alligevel købe Twitter.

Det fremgår i et brev til de involverede parter ifølge en arkivering til de amerikanske handelsmyndighed Securities and Exchange Commission (SEC).

Opkøbet vil ske til de tidligere aftalte vilkår, som betyder, at prisskiltet på 44 milliarder dollar – svarende til omkring 328 milliarder kroner – bliver en realitet.

”Musk-parterne har til hensigt at fortsætte med at afslutte den transaktion, der er planlagt til april 25, 2022 Fusionsaftale, på vilkårene og underlagt de betingelser, der er anført deri og afventende modtagelse af provenuet fra den påtænkte gældsfinansiering,” står der i meddelelsen.

Det fremgår dog, at Retten i Delaware udsætter retssagen øjeblikkeligt.

Der står også, at Musk-partnerne ikke giver afkald på nogle rettigheder i forbindelse med retssagen, hvis sagen det retslige opgør skulle fortsætte, eller hvis Twitter ikke lever op til dele af aftalen.

Ifølge Bloomberg har Twitter dog meddelt, at man har modtaget brevet og har til hensigt at lukke aftalen til den oprindelige pris.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job