Elon Musk vender på en tallerken – vil alligevel købe Twitter

Elon Musk lader til at genoptage sit opkøb af Twitter til den oprindelige pris for at undgå et voldsomt retsopgør.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tesla-stifteren Elon Musk vil nu alligevel købe Twitter.

Det fremgår i et brev til de involverede parter ifølge en arkivering til de amerikanske handelsmyndighed Securities and Exchange Commission (SEC).

Opkøbet vil ske til de tidligere aftalte vilkår, som betyder, at prisskiltet på 44 milliarder dollar – svarende til omkring 328 milliarder kroner – bliver en realitet.

”Musk-parterne har til hensigt at fortsætte med at afslutte den transaktion, der er planlagt til april 25, 2022 Fusionsaftale, på vilkårene og underlagt de betingelser, der er anført deri og afventende modtagelse af provenuet fra den påtænkte gældsfinansiering,” står der i meddelelsen.

Det fremgår dog, at Retten i Delaware udsætter retssagen øjeblikkeligt.

Der står også, at Musk-partnerne ikke giver afkald på nogle rettigheder i forbindelse med retssagen, hvis sagen det retslige opgør skulle fortsætte, eller hvis Twitter ikke lever op til dele af aftalen.

Ifølge Bloomberg har Twitter dog meddelt, at man har modtaget brevet og har til hensigt at lukke aftalen til den oprindelige pris.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekter til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse