Elon Musk vender på en tallerken – vil alligevel købe Twitter

Elon Musk lader til at genoptage sit opkøb af Twitter til den oprindelige pris for at undgå et voldsomt retsopgør.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tesla-stifteren Elon Musk vil nu alligevel købe Twitter.

Det fremgår i et brev til de involverede parter ifølge en arkivering til de amerikanske handelsmyndighed Securities and Exchange Commission (SEC).

Opkøbet vil ske til de tidligere aftalte vilkår, som betyder, at prisskiltet på 44 milliarder dollar – svarende til omkring 328 milliarder kroner – bliver en realitet.

”Musk-parterne har til hensigt at fortsætte med at afslutte den transaktion, der er planlagt til april 25, 2022 Fusionsaftale, på vilkårene og underlagt de betingelser, der er anført deri og afventende modtagelse af provenuet fra den påtænkte gældsfinansiering,” står der i meddelelsen.

Det fremgår dog, at Retten i Delaware udsætter retssagen øjeblikkeligt.

Der står også, at Musk-partnerne ikke giver afkald på nogle rettigheder i forbindelse med retssagen, hvis sagen det retslige opgør skulle fortsætte, eller hvis Twitter ikke lever op til dele af aftalen.

Ifølge Bloomberg har Twitter dog meddelt, at man har modtaget brevet og har til hensigt at lukke aftalen til den oprindelige pris.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect