Verdenshistoriens største amerikanske chip-fab på vej: Kommer til skabe 50.000 nye arbejdspladser

Den største amerikanske chip-fabrik nogensinde er på vej. Fabben kommer til at koste 150 milliarder kroner, kommer til at beskæftige 50.000 mennesker og får et grundareal på 21 hektar.

Artikel top billede

(Foto: Micron/PR)

Den største chip-fabrik nogensinde på amerikansk jord.

Sådan lyder planen fra det amerikanske chip-selskab Micron, som vil opføre kæmpe-fabrikken - der kaldes for en ‘fab’ - i den lille by Onondaga, der ligger i det nord-østlige USA tæt på grænsen til Canada.

Den avancerede chipfabrik kommer til at koste 150 milliarder kroner at opføre og den bliver enorm.

Grundarealet under tag bliver 21 hektar - altså 214.000 kvadratmeter. Det svarer til 29 fodboldbaner langt ved siden af hinanden.

Micron meddeler, at fabben kommer til at beskæftige 9.000 ‘højtlønnede Micron-medarbejdere’ samt mange flere i lokalområdet, hvor underleverandører får travlt.

I alt kommer den store fab således til at skabe omkring 50.000 arbejdspladser, lyder det fra selskabet.

Micron foventer at poste massive investeringer ind i fabben efter, at den er blevet opført.

Selskabet meddeler, at det vil investere op mod 100 milliarder dollar i fabben over de kommende 20 år.

Den kommende Micron-fabrik ventes drastisk at reducere USA’s afhængighed af fremmede lande, når det gælder chip-produktion.

Også en række af de øvrige store chip-producenter er i gang med at opføre nye fabs i USA. De tæller Intel, Samsung og TSMC.

Micron åbnede i efteråret en fab tæt på selskabets hovedkvarter i byen Boise i Idaho som den første nye fab i USA i de seneste 20 år.

Micron har iøvrigt landet en lukrativ aftale med staten New York, hvor den nye fab kommer til at ligge. Den betyder, at Micron vil modtage såkaldte ‘incentives’ - altså rabatter og lignende - for 5,5 milliarder dollar for at opføre fabben her.

Hertil kommer forskellige skatte-fordele og støtteordninger fra den amerikanske regering.

En af de store udfordringer bliver at finde tilstrækkeligt med kvalificeret arbejdskraft, erkender Micron, selvom fabben for en stor del vil blive automatiseret.

Byggeriet ventes at gå i gang i 2024.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura