Verdenshistoriens største amerikanske chip-fab på vej: Kommer til skabe 50.000 nye arbejdspladser

Den største amerikanske chip-fabrik nogensinde er på vej. Fabben kommer til at koste 150 milliarder kroner, kommer til at beskæftige 50.000 mennesker og får et grundareal på 21 hektar.

Artikel top billede

(Foto: Micron/PR)

Den største chip-fabrik nogensinde på amerikansk jord.

Sådan lyder planen fra det amerikanske chip-selskab Micron, som vil opføre kæmpe-fabrikken - der kaldes for en ‘fab’ - i den lille by Onondaga, der ligger i det nord-østlige USA tæt på grænsen til Canada.

Den avancerede chipfabrik kommer til at koste 150 milliarder kroner at opføre og den bliver enorm.

Grundarealet under tag bliver 21 hektar - altså 214.000 kvadratmeter. Det svarer til 29 fodboldbaner langt ved siden af hinanden.

Micron meddeler, at fabben kommer til at beskæftige 9.000 ‘højtlønnede Micron-medarbejdere’ samt mange flere i lokalområdet, hvor underleverandører får travlt.

I alt kommer den store fab således til at skabe omkring 50.000 arbejdspladser, lyder det fra selskabet.

Micron foventer at poste massive investeringer ind i fabben efter, at den er blevet opført.

Selskabet meddeler, at det vil investere op mod 100 milliarder dollar i fabben over de kommende 20 år.

Den kommende Micron-fabrik ventes drastisk at reducere USA’s afhængighed af fremmede lande, når det gælder chip-produktion.

Også en række af de øvrige store chip-producenter er i gang med at opføre nye fabs i USA. De tæller Intel, Samsung og TSMC.

Micron åbnede i efteråret en fab tæt på selskabets hovedkvarter i byen Boise i Idaho som den første nye fab i USA i de seneste 20 år.

Micron har iøvrigt landet en lukrativ aftale med staten New York, hvor den nye fab kommer til at ligge. Den betyder, at Micron vil modtage såkaldte ‘incentives’ - altså rabatter og lignende - for 5,5 milliarder dollar for at opføre fabben her.

Hertil kommer forskellige skatte-fordele og støtteordninger fra den amerikanske regering.

En af de store udfordringer bliver at finde tilstrækkeligt med kvalificeret arbejdskraft, erkender Micron, selvom fabben for en stor del vil blive automatiseret.

Byggeriet ventes at gå i gang i 2024.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job