Slipper billigere: Apple får sænket gigantbøde med milliarder

Apple kan nøjes med at betale en del mindre, da en milliardbøde er blevet sænket betydeligt.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Retten i Paris har sænket en bøde til Apple fra Frankrigs konkurrencemyndigheder, som oprindeligt lød på 1,1 milliarder euro i 2020 – svarende til 8,2 milliarder danske kroner.

Bøden er nu blevet sænket til 372 millioner euro i stedet – svarende til 2,8 milliarder kroner.

Det skriver Bloomberg.

Det sker efter en appel fra Apple.

Tech-giganten meddeler, at man vil appellere yderligere for at få bøden reduceret til et rundt nul.

"Vi mener, at det bør omstødes fuldt ud," hedder det i en erklæring fra Apple ifølge Bloomberg.

Det franske agentur, Autorite de la concurrence, som har udstedt bøden, overvejer nu også at indgive sin egen appel for at opretholde bøden.

"Vi vil gerne bekræfte vores ønske om at garantere den afskrækkende karakter af vores sanktioner, især når det vedrører markedsaktører af den kaliber som Silicon Valley-firmaer," sagde Virginie Guin, en embedsmand hos Autorite ifølge mediet.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S