Nyt overførselsgrundlag mellem USA og EU lader vente på sig: Det skal der ske nu

USA har præsenteret en ny privacy shield-model, som skal sikre, at europæiske organisationer kan overføre data til og fra USA. Nu går en helt særlig procedure i gang i EU, som skal afvikles, inden et nyt overførselsgrundlag kan se dagens lys.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det skal der nu ske, efter USA har præsenteret dekret om udveksling af personoplysninger mellem EU og USA
624
3:15 min
Fredag udstedte den amerikanske præsident Joe Biden det længe ventede dekret om udveksling af personoplysninger mellem EU og USA - Data Privacy Framework (DPF) eller blot den nye Privacy Shield-aftale.

Dermed har USA præsenteret en mulig løsning på de problemer, som opstod efter Schrems II-dommen i forhold til udveksling af personoplysninger mellem EU og USA.

Men det præsidentielle dekret er i første omgang alene et skridt på vejen og er endnu ikke i sig selv et grundlag for overførsler, før EU har godkendt og ratificeret aftalen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos