Nyt overførselsgrundlag mellem USA og EU lader vente på sig: Det skal der ske nu

USA har præsenteret en ny privacy shield-model, som skal sikre, at europæiske organisationer kan overføre data til og fra USA. Nu går en helt særlig procedure i gang i EU, som skal afvikles, inden et nyt overførselsgrundlag kan se dagens lys.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det skal der nu ske, efter USA har præsenteret dekret om udveksling af personoplysninger mellem EU og USA
624
3:15 min
Fredag udstedte den amerikanske præsident Joe Biden det længe ventede dekret om udveksling af personoplysninger mellem EU og USA - Data Privacy Framework (DPF) eller blot den nye Privacy Shield-aftale.

Dermed har USA præsenteret en mulig løsning på de problemer, som opstod efter Schrems II-dommen i forhold til udveksling af personoplysninger mellem EU og USA.

Men det præsidentielle dekret er i første omgang alene et skridt på vejen og er endnu ikke i sig selv et grundlag for overførsler, før EU har godkendt og ratificeret aftalen.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S