Nyt overførselsgrundlag mellem USA og EU lader vente på sig: Det skal der ske nu

USA har præsenteret en ny privacy shield-model, som skal sikre, at europæiske organisationer kan overføre data til og fra USA. Nu går en helt særlig procedure i gang i EU, som skal afvikles, inden et nyt overførselsgrundlag kan se dagens lys.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det skal der nu ske, efter USA har præsenteret dekret om udveksling af personoplysninger mellem EU og USA
624
3:15 min
Fredag udstedte den amerikanske præsident Joe Biden det længe ventede dekret om udveksling af personoplysninger mellem EU og USA - Data Privacy Framework (DPF) eller blot den nye Privacy Shield-aftale.

Dermed har USA præsenteret en mulig løsning på de problemer, som opstod efter Schrems II-dommen i forhold til udveksling af personoplysninger mellem EU og USA.

Men det præsidentielle dekret er i første omgang alene et skridt på vejen og er endnu ikke i sig selv et grundlag for overførsler, før EU har godkendt og ratificeret aftalen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse