Sådan vil EG reducere energiforbruget i egne bygninger med op til 20 procent uden at skrue ned for varmen

En række tiltag skal få EG's energiforbrug i egne bygninger til at dale med op til 20 procent. Men det vil ikke ske ved at skrue ned for varmen. "Vi vil gerne undgå at skrue helt ned til 19 grader på vores lokationer," lyder det fra EG's direktør Mikkel Bardram.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er EG's energispare-plan
420
2:15 min
EG er ligesom en række andre organisationer klar med nye tiltag i kølvandet på den igangværende energikrise.

Internt vil EG reducere energiforbruget i egne bygninger med 15 til 20 procent i løbet af det næste år. Men det mindre energiforbrug skal ikke ske på bekostning af gode og varme arbejdsforhold.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS