Nvidia dropper angiveligt sit vildeste grafikkort af fare for nedsmeltning

Nvidia RTX 4090 Ti står ikke til at debutere lige foreløbigt. Kortet får angiveligt sikringer til at springe og strømforsyninger til at nedsmelte.

Artikel top billede

RTX 4090 fra Nvidia bliver ikke overhalet af en Ti-model lige foreløbigt, lyder det. (Foto: Nvidia PR)

Selvom det umiddelbart kunne se ud til at Nvidia ikke har holdt igen med sin nye kollektion af grafikkort, er en forjættet model indtil videre udeblevet: Den særligt stærke ’Ti’ variant af topkortet RTX 4090.

RTX 4090 Ti skulle dog have været på tegnebrættet, men er indtil videre blevet vraget på grund af et alt for voldsomt strømforbrug, skriver gaming-mediet PCGamesN.

Et RTX 4090 Ti skulle ganske enkelt være ’for meget for nu’ og vil kræve så meget strøm, at de ville udfordre elinstallationer på flere niveauer hos brugerne.

”Et RTX 4090 Ti kan få sikringerne til at springe, strømforsyninger og endda selve korte til at nedsmelte,” lyder det ifølge en unavngiven kilde tæt på selskabet.

Kortet, som Nvidia altså synes at have indstillet, skulle ifølge mediet forbruge mellem 600 og 700 watt, hvilket kræver en kolossal køleløsning, der optager fire PCI-e slots.

Nvidias RTX 4090 som i dag er selskabets kraftigste grafikkort er indstillet til at trække op til 450 watt.

Udfordringen med det voldsomme strømforbrug synes dog ikke være uoverkommelige, lyder det. Der kan derfor alligevel være et RTX 4090 Ti på vej i anden ombæring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S