Nvidia dropper angiveligt sit vildeste grafikkort af fare for nedsmeltning

Nvidia RTX 4090 Ti står ikke til at debutere lige foreløbigt. Kortet får angiveligt sikringer til at springe og strømforsyninger til at nedsmelte.

Artikel top billede

RTX 4090 fra Nvidia bliver ikke overhalet af en Ti-model lige foreløbigt, lyder det. (Foto: Nvidia PR)

Selvom det umiddelbart kunne se ud til at Nvidia ikke har holdt igen med sin nye kollektion af grafikkort, er en forjættet model indtil videre udeblevet: Den særligt stærke ’Ti’ variant af topkortet RTX 4090.

RTX 4090 Ti skulle dog have været på tegnebrættet, men er indtil videre blevet vraget på grund af et alt for voldsomt strømforbrug, skriver gaming-mediet PCGamesN.

Et RTX 4090 Ti skulle ganske enkelt være ’for meget for nu’ og vil kræve så meget strøm, at de ville udfordre elinstallationer på flere niveauer hos brugerne.

”Et RTX 4090 Ti kan få sikringerne til at springe, strømforsyninger og endda selve korte til at nedsmelte,” lyder det ifølge en unavngiven kilde tæt på selskabet.

Kortet, som Nvidia altså synes at have indstillet, skulle ifølge mediet forbruge mellem 600 og 700 watt, hvilket kræver en kolossal køleløsning, der optager fire PCI-e slots.

Nvidias RTX 4090 som i dag er selskabets kraftigste grafikkort er indstillet til at trække op til 450 watt.

Udfordringen med det voldsomme strømforbrug synes dog ikke være uoverkommelige, lyder det. Der kan derfor alligevel være et RTX 4090 Ti på vej i anden ombæring.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job