Nvidia dropper angiveligt sit vildeste grafikkort af fare for nedsmeltning

Nvidia RTX 4090 Ti står ikke til at debutere lige foreløbigt. Kortet får angiveligt sikringer til at springe og strømforsyninger til at nedsmelte.

Artikel top billede

RTX 4090 fra Nvidia bliver ikke overhalet af en Ti-model lige foreløbigt, lyder det. (Foto: Nvidia PR)

Selvom det umiddelbart kunne se ud til at Nvidia ikke har holdt igen med sin nye kollektion af grafikkort, er en forjættet model indtil videre udeblevet: Den særligt stærke ’Ti’ variant af topkortet RTX 4090.

RTX 4090 Ti skulle dog have været på tegnebrættet, men er indtil videre blevet vraget på grund af et alt for voldsomt strømforbrug, skriver gaming-mediet PCGamesN.

Et RTX 4090 Ti skulle ganske enkelt være ’for meget for nu’ og vil kræve så meget strøm, at de ville udfordre elinstallationer på flere niveauer hos brugerne.

”Et RTX 4090 Ti kan få sikringerne til at springe, strømforsyninger og endda selve korte til at nedsmelte,” lyder det ifølge en unavngiven kilde tæt på selskabet.

Kortet, som Nvidia altså synes at have indstillet, skulle ifølge mediet forbruge mellem 600 og 700 watt, hvilket kræver en kolossal køleløsning, der optager fire PCI-e slots.

Nvidias RTX 4090 som i dag er selskabets kraftigste grafikkort er indstillet til at trække op til 450 watt.

Udfordringen med det voldsomme strømforbrug synes dog ikke være uoverkommelige, lyder det. Der kan derfor alligevel være et RTX 4090 Ti på vej i anden ombæring.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics