Hun vil forhindre den næste Chromebook-sag: Hanne Marie Motzfeldt er Danmarks første professor i digitalisering

Interview: Hanne Marie Motzfeldt, Danmarks første professor i offentlig forvaltningsret og digitalisering, vil have opdateret forvaltningsretten og uddanne jurister, der er bedre til at kommunikere til it-folk.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor jurister skal have mere fokus på kommunikation, når de taler med it-folk
  • Hvilke udfordringer er der med den offentlige digitalisering
  • Hvordan får man skabt en god digital forvaltning, der overholder lovgivningen
1.781
9 min
Uklar lovgivning har været én af udfordringerne i Chromebook-sagen i Helsingør, og derfor skal lovgivningen på området have et serviceeftersyn.

"Chromebook-sagerne er ikke kun en tredjelandsoverførselsproblematik. Det drejer sig mindst lige så meget om at få klarlagt, hvem der har ansvaret for hvad," lyder det fra Hanne Marie Motzfeldt.

Hun er nyudnævnt professor i offentlig forvaltning og digitalisering ved det juridiske fakultet på Københavns Universitet og den første af sin slags.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS