Hun vil forhindre den næste Chromebook-sag: Hanne Marie Motzfeldt er Danmarks første professor i digitalisering

Interview: Hanne Marie Motzfeldt, Danmarks første professor i offentlig forvaltningsret og digitalisering, vil have opdateret forvaltningsretten og uddanne jurister, der er bedre til at kommunikere til it-folk.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor jurister skal have mere fokus på kommunikation, når de taler med it-folk
  • Hvilke udfordringer er der med den offentlige digitalisering
  • Hvordan får man skabt en god digital forvaltning, der overholder lovgivningen
1.781
9 min
Uklar lovgivning har været én af udfordringerne i Chromebook-sagen i Helsingør, og derfor skal lovgivningen på området have et serviceeftersyn.

"Chromebook-sagerne er ikke kun en tredjelandsoverførselsproblematik. Det drejer sig mindst lige så meget om at få klarlagt, hvem der har ansvaret for hvad," lyder det fra Hanne Marie Motzfeldt.

Hun er nyudnævnt professor i offentlig forvaltning og digitalisering ved det juridiske fakultet på Københavns Universitet og den første af sin slags.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job