Hun vil forhindre den næste Chromebook-sag: Hanne Marie Motzfeldt er Danmarks første professor i digitalisering

Interview: Hanne Marie Motzfeldt, Danmarks første professor i offentlig forvaltningsret og digitalisering, vil have opdateret forvaltningsretten og uddanne jurister, der er bedre til at kommunikere til it-folk.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor jurister skal have mere fokus på kommunikation, når de taler med it-folk
  • Hvilke udfordringer er der med den offentlige digitalisering
  • Hvordan får man skabt en god digital forvaltning, der overholder lovgivningen
1.781
9 min
Uklar lovgivning har været én af udfordringerne i Chromebook-sagen i Helsingør, og derfor skal lovgivningen på området have et serviceeftersyn.

"Chromebook-sagerne er ikke kun en tredjelandsoverførselsproblematik. Det drejer sig mindst lige så meget om at få klarlagt, hvem der har ansvaret for hvad," lyder det fra Hanne Marie Motzfeldt.

Hun er nyudnævnt professor i offentlig forvaltning og digitalisering ved det juridiske fakultet på Københavns Universitet og den første af sin slags.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S