Skørt koncept rulles ud: Skal din næste pc eller mobil have rulleskærm?

En skærm der gemmer sig som en slags rullegardin i din mobil eller laptop. Kan det blive fremtiden? Ja, hvis du spørger Lenovo og Motorola.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Klaptelefoner, foldtablets eller tvedelte telefoner og pc’er – det er med tiden kommet til flere bud på, hvordan afløseren til hvordan, der nu engang skulle kunne leveres mere skærmareal til lommen eller kontortasken.

I stedet for at diske op med mere eller mindre snedig omgange skærmorigami, har Lenovo og datterselskabet Motorola i stedet et alternativt bud på, hvordan lærredet kan gøres større: En rulleskærm.

Ved at tage udgangspunkt den tynde og lette OLED-skærmteknologi, kan skærme gøres tyndere end sædvanlige skærme, hvilke har fået ingeniørerne fra selskabet til at eksperimentere med skærme efter samme opskrift som et rullegardin.

Ved selskabets teknologi-messe, Lenovo Tech World, kunne de første prototyper med sådan en anordning ses i aktion.

Her løfter Motorola sløret for en smartphone med en fem tommer stor skærm, som kan puffe yderligere 1,5 tommer skærm op fra bunden.

I foldet tilstand er mobilen blot 10 centimeter høj – mindre end Apples diminutive iPhone 13 mini.

Laptop med vokseværk

Samme idé bliver også vist frem i en laptop-prototype af en kommende Thinkpad signeret af Lenovo, tages udgangspunkt i en diminutiv bærbar med 12 tommer skærm, som med den snedige anordning kan få lærredet til at vokse til 16,3 tommer i diagonalen.

I hvilket omfang Lenovo og Motorola vil bringe de skøre, men ikke uinteressante koncepter ud i livet, vil selskabet ikke afsløre for nuværende, men både Motorola og Lenovo kan tælle flere koncepter, som er ført ud i livet såsom Lenovo Thinkpad X1 Fold og Motorola Razr telefonen med sammenklappelig skærm.

Koncepterne kan ses i aktion i præsentationsvideoerne nedenunder:

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S