Skørt koncept rulles ud: Skal din næste pc eller mobil have rulleskærm?

En skærm der gemmer sig som en slags rullegardin i din mobil eller laptop. Kan det blive fremtiden? Ja, hvis du spørger Lenovo og Motorola.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Klaptelefoner, foldtablets eller tvedelte telefoner og pc’er – det er med tiden kommet til flere bud på, hvordan afløseren til hvordan, der nu engang skulle kunne leveres mere skærmareal til lommen eller kontortasken.

I stedet for at diske op med mere eller mindre snedig omgange skærmorigami, har Lenovo og datterselskabet Motorola i stedet et alternativt bud på, hvordan lærredet kan gøres større: En rulleskærm.

Ved at tage udgangspunkt den tynde og lette OLED-skærmteknologi, kan skærme gøres tyndere end sædvanlige skærme, hvilke har fået ingeniørerne fra selskabet til at eksperimentere med skærme efter samme opskrift som et rullegardin.

Ved selskabets teknologi-messe, Lenovo Tech World, kunne de første prototyper med sådan en anordning ses i aktion.

Her løfter Motorola sløret for en smartphone med en fem tommer stor skærm, som kan puffe yderligere 1,5 tommer skærm op fra bunden.

I foldet tilstand er mobilen blot 10 centimeter høj – mindre end Apples diminutive iPhone 13 mini.

Laptop med vokseværk

Samme idé bliver også vist frem i en laptop-prototype af en kommende Thinkpad signeret af Lenovo, tages udgangspunkt i en diminutiv bærbar med 12 tommer skærm, som med den snedige anordning kan få lærredet til at vokse til 16,3 tommer i diagonalen.

I hvilket omfang Lenovo og Motorola vil bringe de skøre, men ikke uinteressante koncepter ud i livet, vil selskabet ikke afsløre for nuværende, men både Motorola og Lenovo kan tælle flere koncepter, som er ført ud i livet såsom Lenovo Thinkpad X1 Fold og Motorola Razr telefonen med sammenklappelig skærm.

Koncepterne kan ses i aktion i præsentationsvideoerne nedenunder:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S