Skørt koncept rulles ud: Skal din næste pc eller mobil have rulleskærm?

En skærm der gemmer sig som en slags rullegardin i din mobil eller laptop. Kan det blive fremtiden? Ja, hvis du spørger Lenovo og Motorola.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Klaptelefoner, foldtablets eller tvedelte telefoner og pc’er – det er med tiden kommet til flere bud på, hvordan afløseren til hvordan, der nu engang skulle kunne leveres mere skærmareal til lommen eller kontortasken.

I stedet for at diske op med mere eller mindre snedig omgange skærmorigami, har Lenovo og datterselskabet Motorola i stedet et alternativt bud på, hvordan lærredet kan gøres større: En rulleskærm.

Ved at tage udgangspunkt den tynde og lette OLED-skærmteknologi, kan skærme gøres tyndere end sædvanlige skærme, hvilke har fået ingeniørerne fra selskabet til at eksperimentere med skærme efter samme opskrift som et rullegardin.

Ved selskabets teknologi-messe, Lenovo Tech World, kunne de første prototyper med sådan en anordning ses i aktion.

Her løfter Motorola sløret for en smartphone med en fem tommer stor skærm, som kan puffe yderligere 1,5 tommer skærm op fra bunden.

I foldet tilstand er mobilen blot 10 centimeter høj – mindre end Apples diminutive iPhone 13 mini.

Laptop med vokseværk

Samme idé bliver også vist frem i en laptop-prototype af en kommende Thinkpad signeret af Lenovo, tages udgangspunkt i en diminutiv bærbar med 12 tommer skærm, som med den snedige anordning kan få lærredet til at vokse til 16,3 tommer i diagonalen.

I hvilket omfang Lenovo og Motorola vil bringe de skøre, men ikke uinteressante koncepter ud i livet, vil selskabet ikke afsløre for nuværende, men både Motorola og Lenovo kan tælle flere koncepter, som er ført ud i livet såsom Lenovo Thinkpad X1 Fold og Motorola Razr telefonen med sammenklappelig skærm.

Koncepterne kan ses i aktion i præsentationsvideoerne nedenunder:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse