Skørt koncept rulles ud: Skal din næste pc eller mobil have rulleskærm?

En skærm der gemmer sig som en slags rullegardin i din mobil eller laptop. Kan det blive fremtiden? Ja, hvis du spørger Lenovo og Motorola.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Klaptelefoner, foldtablets eller tvedelte telefoner og pc’er – det er med tiden kommet til flere bud på, hvordan afløseren til hvordan, der nu engang skulle kunne leveres mere skærmareal til lommen eller kontortasken.

I stedet for at diske op med mere eller mindre snedig omgange skærmorigami, har Lenovo og datterselskabet Motorola i stedet et alternativt bud på, hvordan lærredet kan gøres større: En rulleskærm.

Ved at tage udgangspunkt den tynde og lette OLED-skærmteknologi, kan skærme gøres tyndere end sædvanlige skærme, hvilke har fået ingeniørerne fra selskabet til at eksperimentere med skærme efter samme opskrift som et rullegardin.

Ved selskabets teknologi-messe, Lenovo Tech World, kunne de første prototyper med sådan en anordning ses i aktion.

Her løfter Motorola sløret for en smartphone med en fem tommer stor skærm, som kan puffe yderligere 1,5 tommer skærm op fra bunden.

I foldet tilstand er mobilen blot 10 centimeter høj – mindre end Apples diminutive iPhone 13 mini.

Laptop med vokseværk

Samme idé bliver også vist frem i en laptop-prototype af en kommende Thinkpad signeret af Lenovo, tages udgangspunkt i en diminutiv bærbar med 12 tommer skærm, som med den snedige anordning kan få lærredet til at vokse til 16,3 tommer i diagonalen.

I hvilket omfang Lenovo og Motorola vil bringe de skøre, men ikke uinteressante koncepter ud i livet, vil selskabet ikke afsløre for nuværende, men både Motorola og Lenovo kan tælle flere koncepter, som er ført ud i livet såsom Lenovo Thinkpad X1 Fold og Motorola Razr telefonen med sammenklappelig skærm.

Koncepterne kan ses i aktion i præsentationsvideoerne nedenunder:

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S