Amazon taber milliarder på medarbejderflugt: To ud af tre nyansatte skrider indenfor tre måneder

Lækkede dokumenter afslører, hvor hurtigt nye ansatte Amazon-medarbejdere forlader virksomheden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Sidste år blev kun en tredjedel af Amazons nyansatte jobbet i mere end 90 dage, før de sagde op eller blev fyret.

Det viser tal fra lækkede dokumenter, som mediet Engadget er kommet i besiddelse af, skriver tech-mediet The Verge.

Rapporten viser, at Amazon har store problemer med at fastholde deres medarbejdere i længere tid, og ifølge virksomhedens egne vurderinger, løber regningen op på næsten otte milliarder dollar, hvilket svarer til næsten 61 milliarder kroner på globalt plan.

Rapporten, der er baseret på interne undersøgelser, slideshows og regneark fra Amazon, viser, at medarbejderne langt oftest selv siger op, end at de bliver fyret. Faktisk er det dobbelte tilfældet.

Opsigelserne gælder ikke kun for virksomhedens mange varehusansatte, men er udbredt i alle virksomhedens lag. Lige fra medarbejdere med en grunduddannelse og hele vejen op til vicedirektør-niveau.

Rapporten går ikke i dybden med, hvilken gruppe af medarbejdere, der nedslides mest, men det har tidligere været fremme, at Amazons varehuse har en stor personaleomsætning.

Faktisk drejer det sig om hele 3 procent af virksomhedens timelønnede ansatte forlader jobbet hver uge, har New York Times tidligere oplyst.

Problemet er faktisk så stort, at Amazon, ifølge et internt memo, frygter at løbe tør for folk, der gerne vil arbejde for virksomheden indenfor få år, beretter mediet Vox.

Problemet med nedslidning gør sig gældende fra top til bund

Mens Amazons lagerarbejdere før har gjort det tydeligt, hvorfor de ikke nødvendigvis ønsker at fortsætte i jobbene i virksomhedens varehuse, så viser de lækkede dokumenter også, at ledere hos Amazon nu forlader virksomheden grundet problemer med 'udvikling og forfremmelser' eller problemer med at fremme deres karriere hos Amazon på anden vis.

Noget af dette kan skyldes, at de programmer, Amazon tilbyder de ansatte, og som er vigtige for at kunne blive forfremmet, kører uorganiseret og en spildt måde, viser de dokumenter, som Engagdet henviser til.

Sidste år blev Amazon kritiseret for måden, virksomheden afskediger folk på. Her kom det frem, at Amazon gerne ville af med de dårligste 6 procent af de ansatte. Dog uden at oplyse de ansatte om, at de var blandt disse 6 procent og dermed fratog dem muligheden for at levere en bedre indsats.

Amazon har ikke besvaret The Verges henvendelser i sagen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos