Amazon taber milliarder på medarbejderflugt: To ud af tre nyansatte skrider indenfor tre måneder

Lækkede dokumenter afslører, hvor hurtigt nye ansatte Amazon-medarbejdere forlader virksomheden.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Sidste år blev kun en tredjedel af Amazons nyansatte jobbet i mere end 90 dage, før de sagde op eller blev fyret.

Det viser tal fra lækkede dokumenter, som mediet Engadget er kommet i besiddelse af, skriver tech-mediet The Verge.

Rapporten viser, at Amazon har store problemer med at fastholde deres medarbejdere i længere tid, og ifølge virksomhedens egne vurderinger, løber regningen op på næsten otte milliarder dollar, hvilket svarer til næsten 61 milliarder kroner på globalt plan.

Rapporten, der er baseret på interne undersøgelser, slideshows og regneark fra Amazon, viser, at medarbejderne langt oftest selv siger op, end at de bliver fyret. Faktisk er det dobbelte tilfældet.

Opsigelserne gælder ikke kun for virksomhedens mange varehusansatte, men er udbredt i alle virksomhedens lag. Lige fra medarbejdere med en grunduddannelse og hele vejen op til vicedirektør-niveau.

Rapporten går ikke i dybden med, hvilken gruppe af medarbejdere, der nedslides mest, men det har tidligere været fremme, at Amazons varehuse har en stor personaleomsætning.

Faktisk drejer det sig om hele 3 procent af virksomhedens timelønnede ansatte forlader jobbet hver uge, har New York Times tidligere oplyst.

Problemet er faktisk så stort, at Amazon, ifølge et internt memo, frygter at løbe tør for folk, der gerne vil arbejde for virksomheden indenfor få år, beretter mediet Vox.

Problemet med nedslidning gør sig gældende fra top til bund

Mens Amazons lagerarbejdere før har gjort det tydeligt, hvorfor de ikke nødvendigvis ønsker at fortsætte i jobbene i virksomhedens varehuse, så viser de lækkede dokumenter også, at ledere hos Amazon nu forlader virksomheden grundet problemer med 'udvikling og forfremmelser' eller problemer med at fremme deres karriere hos Amazon på anden vis.

Noget af dette kan skyldes, at de programmer, Amazon tilbyder de ansatte, og som er vigtige for at kunne blive forfremmet, kører uorganiseret og en spildt måde, viser de dokumenter, som Engagdet henviser til.

Sidste år blev Amazon kritiseret for måden, virksomheden afskediger folk på. Her kom det frem, at Amazon gerne ville af med de dårligste 6 procent af de ansatte. Dog uden at oplyse de ansatte om, at de var blandt disse 6 procent og dermed fratog dem muligheden for at levere en bedre indsats.

Amazon har ikke besvaret The Verges henvendelser i sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job