Hackere truer med at lække data fra prominente kunder hos sundhedsgigant

Ukendte hackere truer australsk sundhedsforsikringsgigant med fire millioner kunder med at lække data på de 1.000 mest prominente kunder.

Artikel top billede

(Foto: Gerd Altmann/Pixabay)

Hackere, der påstår, at de har skaffet sig data fra den australske sundhedsforsikringsgigant Medibank, truer nu med at lække private sundhedsdata på australske kendisser, hvis ikke en løsesum bliver betalt.

Det rapporterer det australske medie Sydney Morning Herald.

Der er ingen informationer om, størrelsen på den løsesum, hackerne har krævet for ikke at lække oplysninger.

Hackerne påstår, at de har 200 gigabyte data fra Medibank, der er en privat australsk sundhedsforsikring, der forsikrer fire millioner ud af landets 25 millioner indbyggere.

Ifølge Sydney Morning Herald, så har hackerne muligvis også adgang til kundernes kreditkortoplysninger.

Truslerne om at lække private sundhedsoplysninger på de 1.000 mest prominente personer, der er kunder hos Medibank, som blandt andet omfatter om politikere, skuespillere og bloggere sker i en meddelelse, som hackerne har sendt til Medibank.

Medibank oplyste 13. oktober, at der havde været en ’cyber-hændelse’, men sagde samtidig, at der ikke var noget bevis for, at følsomme kundedata var blevet kompromitteret.

En Twitter-bruger kommenterede, at AHM, en sundhedsforsikring ejet af Medibank, benytter sig af Adobe Experience Manager, og spekulerede i, om det var måden, hvorpå hackerne havde fået adgang til de følsomme kundedata. Det er dog ikke noget, som er blevet bekræftet.

Medibank sendte onsdag en meddelelse til sine aktionærer, der forklarer, at hackerne har taget kontakt, og at virksomheden har kontaktet det australske cyber-sikkerhedscenter.

”Jeg undskylder og forstår, at denne seneste bekymrende opdatering vil bekymre vores kunder. Vi har altid sagt, at vi vil prioritere at reagere på denne sag så gennemsigtigt som muligt,” lyder det blandt andet i meddelelsen fra David Koczak, der er Medibank-CEO.

Direktøren forklarer, at virksomheden har arbejdet i døgndrift på at beskytte virksomheden, dets kunder og aktionærer, siden man oplevede usædvanlig aktivitet.

Australien har i de senere år et af de dårligste generalieblad, hvad brud på private online data angår. I sidste måned var det Optus, landets næststørste televirksomhed, der oplevede et angreb, efter man fandt ud af, at virksomheden havde personfølsomme oplysninger som eksempelvis kørekort på en offentligt tilgængelig API.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen