Hackere truer med at lække data fra prominente kunder hos sundhedsgigant

Ukendte hackere truer australsk sundhedsforsikringsgigant med fire millioner kunder med at lække data på de 1.000 mest prominente kunder.

Artikel top billede

(Foto: Gerd Altmann/Pixabay)

Hackere, der påstår, at de har skaffet sig data fra den australske sundhedsforsikringsgigant Medibank, truer nu med at lække private sundhedsdata på australske kendisser, hvis ikke en løsesum bliver betalt.

Det rapporterer det australske medie Sydney Morning Herald.

Der er ingen informationer om, størrelsen på den løsesum, hackerne har krævet for ikke at lække oplysninger.

Hackerne påstår, at de har 200 gigabyte data fra Medibank, der er en privat australsk sundhedsforsikring, der forsikrer fire millioner ud af landets 25 millioner indbyggere.

Ifølge Sydney Morning Herald, så har hackerne muligvis også adgang til kundernes kreditkortoplysninger.

Truslerne om at lække private sundhedsoplysninger på de 1.000 mest prominente personer, der er kunder hos Medibank, som blandt andet omfatter om politikere, skuespillere og bloggere sker i en meddelelse, som hackerne har sendt til Medibank.

Medibank oplyste 13. oktober, at der havde været en ’cyber-hændelse’, men sagde samtidig, at der ikke var noget bevis for, at følsomme kundedata var blevet kompromitteret.

En Twitter-bruger kommenterede, at AHM, en sundhedsforsikring ejet af Medibank, benytter sig af Adobe Experience Manager, og spekulerede i, om det var måden, hvorpå hackerne havde fået adgang til de følsomme kundedata. Det er dog ikke noget, som er blevet bekræftet.

Medibank sendte onsdag en meddelelse til sine aktionærer, der forklarer, at hackerne har taget kontakt, og at virksomheden har kontaktet det australske cyber-sikkerhedscenter.

”Jeg undskylder og forstår, at denne seneste bekymrende opdatering vil bekymre vores kunder. Vi har altid sagt, at vi vil prioritere at reagere på denne sag så gennemsigtigt som muligt,” lyder det blandt andet i meddelelsen fra David Koczak, der er Medibank-CEO.

Direktøren forklarer, at virksomheden har arbejdet i døgndrift på at beskytte virksomheden, dets kunder og aktionærer, siden man oplevede usædvanlig aktivitet.

Australien har i de senere år et af de dårligste generalieblad, hvad brud på private online data angår. I sidste måned var det Optus, landets næststørste televirksomhed, der oplevede et angreb, efter man fandt ud af, at virksomheden havde personfølsomme oplysninger som eksempelvis kørekort på en offentligt tilgængelig API.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S