Netflix vil slå ned på deling af adgangskoder fra 2023

Streaming-giganten vil sørge for, at flere brugere af tjenesten fremover skal have deres egen profil, fremfor at dele adgangskoder til den samme profil med hinanden.

Artikel top billede

Netflix planlægger at slå ned på kode-deling fra begyndelsen af 2023.

Meldingen kommer i kølvandet på nyheden om, at streaming-giganten har formået at tiltrække 2,4 millioner nye abonnenter til mellem juli og september, efter virksomheden oplevede et fald i antallet af abonnenter i første halvår af 2022 for første gang i et årti.

I den sammenhæng har man fra Netflix’ side udført tests i Chile, Costa Rica og Peru, hvor brugerne har skulle betale ekstra for en ’under-profil’, hvis Netflix opdagede, at nogen benyttede sig af profilen udenfor abonnentens hjem.

Samtidig har Netflix også afprøvet forsøgsordninger andre steder i Mellem- og Sydamerika, der har gjort det muligt at tilkøbe yderligere ’hjem’ for profiler, der befinder sig udenfor abonnentens primære hjem.

Netflix, der også planlægger at indføre reklamer, så man kan få et billigere basisabonnement, har sidenhen også forsøgt at nudge brugerne til at få deres egne profiler i stedet for at dele dem med hinanden.

Fire til fem minutters reklamer hver time

Netflix kalder det nye abonnement for Basic With Ads, hvilket indikerer, at der er tale om Netflix’ hidtidige basis-abonnement, som nu er gjort billigere ved hjælp af reklamer.

Ifølge Netflix vil der blive vist fire til fem minutters reklamer hver time, og hver enkelt reklame vil vare mellem 15 og 30 sekunder.

Det nye Netflix-abonnement reklamer vil i første omgang være tilgængelig i Australien, Brasilien, Canada, Frankrig, Italien, Japan, Mexico, Storbritannien, Sydkorea, Spaniens, Tyskland og USA.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT