Netflix vil slå ned på deling af adgangskoder fra 2023

Streaming-giganten vil sørge for, at flere brugere af tjenesten fremover skal have deres egen profil, fremfor at dele adgangskoder til den samme profil med hinanden.

Artikel top billede

Netflix planlægger at slå ned på kode-deling fra begyndelsen af 2023.

Meldingen kommer i kølvandet på nyheden om, at streaming-giganten har formået at tiltrække 2,4 millioner nye abonnenter til mellem juli og september, efter virksomheden oplevede et fald i antallet af abonnenter i første halvår af 2022 for første gang i et årti.

I den sammenhæng har man fra Netflix’ side udført tests i Chile, Costa Rica og Peru, hvor brugerne har skulle betale ekstra for en ’under-profil’, hvis Netflix opdagede, at nogen benyttede sig af profilen udenfor abonnentens hjem.

Samtidig har Netflix også afprøvet forsøgsordninger andre steder i Mellem- og Sydamerika, der har gjort det muligt at tilkøbe yderligere ’hjem’ for profiler, der befinder sig udenfor abonnentens primære hjem.

Netflix, der også planlægger at indføre reklamer, så man kan få et billigere basisabonnement, har sidenhen også forsøgt at nudge brugerne til at få deres egne profiler i stedet for at dele dem med hinanden.

Fire til fem minutters reklamer hver time

Netflix kalder det nye abonnement for Basic With Ads, hvilket indikerer, at der er tale om Netflix’ hidtidige basis-abonnement, som nu er gjort billigere ved hjælp af reklamer.

Ifølge Netflix vil der blive vist fire til fem minutters reklamer hver time, og hver enkelt reklame vil vare mellem 15 og 30 sekunder.

Det nye Netflix-abonnement reklamer vil i første omgang være tilgængelig i Australien, Brasilien, Canada, Frankrig, Italien, Japan, Mexico, Storbritannien, Sydkorea, Spaniens, Tyskland og USA.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,