SKI klar med ny udgave af en af Danmarks største hardwareudbud: Har ændret 30 steder i teksten

To uger efter den pludselige annullering er SKI klar med en ny udgave af en af Danmarks største hardware-udbud på levering af computere til den offentlige sektor.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om ændringerne i SKI 02.02 Computere.
  • Læs om den store rammeaftale.
545
2:45 min
SKI er klar med en ny udgave af en af Danmarks største hardware-udbud, som leverandørerne nu kan byde ind på.

Den nye udgave af rammeaftalen 02.02 Computere bliver sendt i markedet knap to uger efter, at SKI pludselig trak det første udbud tilbage, som blev udsendt i september.

Det skete efter, at en række producenter og forhandlere til SKI havde udpeget en række områder, hvor de mente, at der udbudsmaterialet skulle ændre.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job