David Heinemeier henter millionbesparelser på at forlade skyen: “Der er jo ikke forskel på, om du lejer servere eller en vaskemaskine hos L’Easy”

Interview: Danske David Heinemeier Hansson og hans amerikanske firma Basecamp forlader nu skyen og flytter til egne servere. Ved at bruge egen hardware kan selskabet spare millioner og er samtidig med til at rykke internettet i en bedre retning,” siger han til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Cecily Breeding)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvorfor David Heinemeier Hansson og Basecamp forlader skyen
  • For indblik i hvor langt de er i processen, og hvilke udfordringer de møder
  • Få et bud på om dine virksomhed kan gøre det samme=
  • Få indsigt hvor meget Basecamp kan spare på manøvren
1.478
7:30 min
Hvert eneste år lægger danske David Heinemeier Hansson og hans amerikanske virksomhed Basecamp knap 23 millioner kroner i de store cloud-virksomheders kasse.

Men det skal meget snart være slut, slår han fast i et interview med Computerworld.

For i løbet af de kommende år er det planen, at Basecamp skal vikle sig ud af de to store cloud-giganters spind og i stedet drive virksomheden fra egne servere.

Der er flere årsager til beslutningen. Men en del af begrundelsen er, at det er en dårlig forretning at leje computerkraft, lyder det fra David Heinemeier Hansson.

“Vi skal gerne nå ned på et helt andet omkostningsniveau, når vi er færdige,” siger han og uddyber:

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect