David Heinemeier henter millionbesparelser på at forlade skyen: “Der er jo ikke forskel på, om du lejer servere eller en vaskemaskine hos L’Easy”

Interview: Danske David Heinemeier Hansson og hans amerikanske firma Basecamp forlader nu skyen og flytter til egne servere. Ved at bruge egen hardware kan selskabet spare millioner og er samtidig med til at rykke internettet i en bedre retning,” siger han til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Cecily Breeding)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvorfor David Heinemeier Hansson og Basecamp forlader skyen
  • For indblik i hvor langt de er i processen, og hvilke udfordringer de møder
  • Få et bud på om dine virksomhed kan gøre det samme=
  • Få indsigt hvor meget Basecamp kan spare på manøvren
1.478
7:30 min
Hvert eneste år lægger danske David Heinemeier Hansson og hans amerikanske virksomhed Basecamp knap 23 millioner kroner i de store cloud-virksomheders kasse.

Men det skal meget snart være slut, slår han fast i et interview med Computerworld.

For i løbet af de kommende år er det planen, at Basecamp skal vikle sig ud af de to store cloud-giganters spind og i stedet drive virksomheden fra egne servere.

Der er flere årsager til beslutningen. Men en del af begrundelsen er, at det er en dårlig forretning at leje computerkraft, lyder det fra David Heinemeier Hansson.

“Vi skal gerne nå ned på et helt andet omkostningsniveau, når vi er færdige,” siger han og uddyber:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS