David Heinemeier henter millionbesparelser på at forlade skyen: “Der er jo ikke forskel på, om du lejer servere eller en vaskemaskine hos L’Easy”

Interview: Danske David Heinemeier Hansson og hans amerikanske firma Basecamp forlader nu skyen og flytter til egne servere. Ved at bruge egen hardware kan selskabet spare millioner og er samtidig med til at rykke internettet i en bedre retning,” siger han til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Cecily Breeding)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvorfor David Heinemeier Hansson og Basecamp forlader skyen
  • For indblik i hvor langt de er i processen, og hvilke udfordringer de møder
  • Få et bud på om dine virksomhed kan gøre det samme=
  • Få indsigt hvor meget Basecamp kan spare på manøvren
1.478
7:30 min
Hvert eneste år lægger danske David Heinemeier Hansson og hans amerikanske virksomhed Basecamp knap 23 millioner kroner i de store cloud-virksomheders kasse.

Men det skal meget snart være slut, slår han fast i et interview med Computerworld.

For i løbet af de kommende år er det planen, at Basecamp skal vikle sig ud af de to store cloud-giganters spind og i stedet drive virksomheden fra egne servere.

Der er flere årsager til beslutningen. Men en del af begrundelsen er, at det er en dårlig forretning at leje computerkraft, lyder det fra David Heinemeier Hansson.

“Vi skal gerne nå ned på et helt andet omkostningsniveau, når vi er færdige,” siger han og uddyber:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg