Nyt Kombit er ved at tage form efter monopolbrud: Helt ny strategi er på trapperne

Interview Et nyt Kombit er ved at tage form, efter KMD's monopol er blevet brudt. Men skal Kombit gabe over mere end i de foregående år? "Vi sidder ikke på hænderne og venter. Det kan vi ikke være bekendt," siger Kombits midlertidige direktør, Peter Lykke Egelund.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs stort interview med Kombits direktør og vicedirektør om fremtiden for Kombit
  • Tjek hvad Kombits CEO svarer til spørgsmålet, om Kombit er ved at udvikle sig til et nyt KMD
  • Hvad Kombits opgave skal være fremover
1.545
7:45 min
I de seneste mange år har Kombit knoklet med at udbyde de store kommunale it-løsninger og få brudt afhængigheden af KMD's tidligere monopol.

Opgaven er i dag klaret. Sådan næsten i hvert fald. Landets nye valgsystem er udbudt, og når det Netcompany-udviklede system går i drift i 2025, er det sidste monopolsystem fra KMD blevet udskiftet.

30 udbud er det i alt blevet til, og nu skal løsningerne så stille og roligt genudbydes over de næste år.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS