'Chief Twit' Elon Musk vil ændre i Twitters verifikations-proces og fyre masser af folk: Pønser på at firedoble priser

Det vælter ud med planer og rygter om ændringer hos Twitter i kølvandet på Elon Musks overtagelse af selskabet. Stort antal fyringer ventes i de kommende dage.

Artikel top billede

Elon Musks overtagelse af Twitter for få dage siden har mildest talt skabt oprørte vande i og omkring selskabet.

Og det er nok ikke uden grund, for Elon Musk er kendt for både sin handlekraft og sine vilde påfund - og i nogle tilfælde sin uforudsigelighed.

Elon Musk er selv en af Twitters helt store profiler med 112 millioner følgere.

Han kalder sig nu som ny ejer af hele butikken for ‘Chief Twit’, og han har i weeekenden udsendt en stribe af tweets med korte mellemrum (se hans Twitter-profil her.)

Han skriver blandt andet som en af de korte og abrupte beskeder, at Twitter med ham som ny ejer vil reformulere hele verifikationsprocessen for nye brugere.

Ifølge The Verge kommer det ikke mindst til at involvere Twitter Blue, som er Twitters betalings-løsning.

Her vil Elon Musk angiveligt hæve priserne markant og samtidig give mulighed for betalt verifikation af brugere.

I dag koster et Twitter Blue-abonnement 4,99 dollar om måneden. The Verge skriver, at Elon Musk pønser på at firedoble prisen til 19,99 dollar om måneden.

Twitter Blue blev lanceret for et års tid siden, og Elon Musk har en vision om, at abonnement-salg skal komme til at udgøre halvdelen af selskabets omsætning.

Avisen skriver, at Elon Musk har forlangt, at alt skal være klar til udrulning af det nye abonnement allerede 7. november.

Og er løsningen ikke klar, vil de ansvarlige medarbejdere blive fyret, har Elon Musk angiveligt meddelt.

Elon Musk har allerede trukket en række Tesla-udviklere ind som sine særlige Twitter-rådgivere.

Ifølge The Verge planlægger han at afskedige en lang række af Twitters mellemledere og udviklere, som ikke har leveret nok resultater i den seneste tid.

Det ventes, at disse fyringer vil blive effektueret i løbet af de kommende dage.

Elon Musk har desuden på sin Twitter-profil åbnet en afstemning om, hvorvidt han skal genoplive den gamle Twitter-tjeneste Vine, som blev lukket ned i 2016.

Vine var baseret på korte videoer og mindede dengang en del om det nuværende TikTok.

Twitter har været børsnoteret siden 2013. Handlen med aktien stoppede fredag, og Twitter vil officielt blive afnoteret 8. november.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics