Tradeshift-stifter Christian Lanngs selskab trækker dansk it-succes i retten for manglende betalinger

Tradeshift-medstifter Christian Lanng samt den tidligere Tradeshift-CFO Peter van Pruissen sagsøger nu det danske it-selskab Dexi.io, der blev solgt for et trecifret millionbeløb i sommer. De to Tradeshift-profiler har ikke fået den betaling, de er blevet lovet for at rådgive selskabet, lyder anklagen.

Artikel top billede

(Foto: Andy Highland)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor Christian Lanng sagsøger Dexi
  • Få indblik i stævningen
780
4 min
(Opdateret: Christian Lanng oplyser til Computerworld efter artiklens udgivelse, at Peter van Pruissen ikke har orienteret ham om stævningen, hvorfor han ikke kender til sagsanlægget. Christian Lanng understreger yderligere, at han intet ønske har om at lægge sag an mod Dexi.)

En strid mellem en håndfuld kendte, danske tech-iværksættere har vist sig at være uløselig internt - derfor havner sagen nu i retten.

Tradeshift-medstifter Christian Lanng og den tidligere CFO i Tradeshift Peter van Pruissen lægger sag an mod det danskstiftede it-selskab Dexi via deres fælles selskab.

Sagsanlægget kommer nogle måneder efter, at Dexi-stifterne Jacob Laurvigen og Henrik Hofmeister i august 2022 solgte Dexi for et trecifret millionbeløb.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,