Tradeshift-stifter Christian Lanngs selskab trækker dansk it-succes i retten for manglende betalinger

Tradeshift-medstifter Christian Lanng samt den tidligere Tradeshift-CFO Peter van Pruissen sagsøger nu det danske it-selskab Dexi.io, der blev solgt for et trecifret millionbeløb i sommer. De to Tradeshift-profiler har ikke fået den betaling, de er blevet lovet for at rådgive selskabet, lyder anklagen.

Artikel top billede

(Foto: Andy Highland)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor Christian Lanng sagsøger Dexi
  • Få indblik i stævningen
780
4 min
(Opdateret: Christian Lanng oplyser til Computerworld efter artiklens udgivelse, at Peter van Pruissen ikke har orienteret ham om stævningen, hvorfor han ikke kender til sagsanlægget. Christian Lanng understreger yderligere, at han intet ønske har om at lægge sag an mod Dexi.)

En strid mellem en håndfuld kendte, danske tech-iværksættere har vist sig at være uløselig internt - derfor havner sagen nu i retten.

Tradeshift-medstifter Christian Lanng og den tidligere CFO i Tradeshift Peter van Pruissen lægger sag an mod det danskstiftede it-selskab Dexi via deres fælles selskab.

Sagsanlægget kommer nogle måneder efter, at Dexi-stifterne Jacob Laurvigen og Henrik Hofmeister i august 2022 solgte Dexi for et trecifret millionbeløb.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect