Omstridt EU-lov træder i kraft: Internettet bliver aldrig det samme igen

Nedtællingen er i gang: Omkring et dusin tech-giganter kan se frem til en omkalfatring af deres selskabers vilkår på det europæiske marked.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvad den nye EU-lov betyder for tech-giganterne og EU-borgerne
  • Tidslinje over implementeringen
455
2:30 min
Den 1. november træder en afgørende ny EU-lov i kraft, som indenfor de kommende måneder vil tvinge de førende tech-giganter til at omkalfatre deres måde at operere på.

Det sker, når lovpakken døbt ’Digital Markets Act’ vil betyde, at en nedtælling sættes i gang overfor tech-mastodonter som Apple, Google, Facebook og Amazon, som inden seks måneder skal åbne op for deres respektive platforme.

Annonceindlæg fra Context&

Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S