Omstridt EU-lov træder i kraft: Internettet bliver aldrig det samme igen

Nedtællingen er i gang: Omkring et dusin tech-giganter kan se frem til en omkalfatring af deres selskabers vilkår på det europæiske marked.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvad den nye EU-lov betyder for tech-giganterne og EU-borgerne
  • Tidslinje over implementeringen
455
2:30 min
Den 1. november træder en afgørende ny EU-lov i kraft, som indenfor de kommende måneder vil tvinge de førende tech-giganter til at omkalfatre deres måde at operere på.

Det sker, når lovpakken døbt ’Digital Markets Act’ vil betyde, at en nedtælling sættes i gang overfor tech-mastodonter som Apple, Google, Facebook og Amazon, som inden seks måneder skal åbne op for deres respektive platforme.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job