Foredrag: Da svenskerne fik lammetæv i vinterkulden

Gode efterretninger og solid spionage var en af grundene til, at Københavnerne holdt stand mod de svenske horder i 1659.

Artikel top billede

I selskab med en kold fadøl og en vidende fortæller glider fortidens uvenskab, vold, død og ødelæggelse lidt bedre ned.

Det er i hvert fald Nationalmuseets opskrift i deres foredragsserie, Fad & Foredrag, og det er ikke så ringe en cocktail, som museet her inviterer til den 17. november kl. 17-19.

Det handler om dengang, hvor københavnerne midt i en jammerlig isvinter og efter et halvt års udmattende belejring holdt stand mod svensken i 1659 og sendte de belejrende horder ad Brønshøj til.

Én årsag var dygtige spioner, en anden var svenskernes sorte uheld. De havde nemlig nogle dage forinden efterladt en stormbro, som danskerne nu kendte den nøjagtige længde på.

Så danskerne skyndte sig med god hjælp fra 600 hundrede hollandske matroser at banke lidt ekstra af isen, som svenskerne skulle over, så svenskernes stormbroer ikke kunne nå.

Det gav de danske forsvarere en ekstra fordel, som viste sig at være udslagsgivende under angrebet og som – måske – derved sikrede nationens fortsatte beståen.

Hele historien udspillede sig bare for 363 år siden nær det sted, hvor seniorforsker Poul Grinder-Hansen fortæller holder sit foredrag på Krigsmuseet i Tøjhusgade i København.

I øvrigt var det et utilsigtet resultat af københavnernes sejr over svensken, at sejren gav Frederik den 3. magt til at skubbe adelen ud og indføre enevælden. Men det er en helt anden historie.

Læs mere om foredraget og book billet her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS