Bog: Nogen skulle tage affære – så jeg gjorde det

I sin bog ”README.txt – erindringer” fortæller whistebloweren Chelsea Mannings om både personlige ydmygelser og et stort personligt mod.

Artikel top billede

README.txt var i computerens unge dage typisk navnet på en forklarende instruktionsfil, der ofte fulgte med nye programmer.

Chelsea Mannings erindringer af samme navn er alt andet end en fredsommelig instruktion.

Det er baggrunden for historien om, at hun som en af de internationalt mest kendte whistleblowere lækkede mere end 70.000 sider hemmeligstemplede militærdokumenter om, hvad der foregik i de amerikanskledede krige i Afghanistan og Irak.

Mannings fortælling er en lang rejse i desillusion fra en voldsom Oklahoma-barndom med fysiske og psykiske overgreb fra faren og en mor, der drak – og hvor hun af ren pengemangel besluttede at melde sig til hæren.

I hæren rammes hun ikke bare af krigens blege kedsomhed, men også af en følelse af meningsløshed falske fremstillinger af krigsindsatsen.

Derfor smuglede Manning tusindvis af hemmeligstemplede dokumenter på hukommelseskortet fra sit kamera og sendte dem videre til Wikileaks.

Her går det ellers fra skidt til værre med brutal mishandling i fangenskab i Kuwait, offentlig gabestok som forræder og udsigt til 35 år i fængsel. Hun vælger endda at skifte køn undervejs.

I bogen forklarer Chelsea Manning, at hun valgte at gøre, som hun gjorde, som "en handling af oprør, modstand og civil ulydighed." Den slags kommer med en høj pris.

Titel: README.txt – erindringer / Forfatter: Chelsea Manning

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job