Bog: Nogen skulle tage affære – så jeg gjorde det

I sin bog ”README.txt – erindringer” fortæller whistebloweren Chelsea Mannings om både personlige ydmygelser og et stort personligt mod.

Artikel top billede

README.txt var i computerens unge dage typisk navnet på en forklarende instruktionsfil, der ofte fulgte med nye programmer.

Chelsea Mannings erindringer af samme navn er alt andet end en fredsommelig instruktion.

Det er baggrunden for historien om, at hun som en af de internationalt mest kendte whistleblowere lækkede mere end 70.000 sider hemmeligstemplede militærdokumenter om, hvad der foregik i de amerikanskledede krige i Afghanistan og Irak.

Mannings fortælling er en lang rejse i desillusion fra en voldsom Oklahoma-barndom med fysiske og psykiske overgreb fra faren og en mor, der drak – og hvor hun af ren pengemangel besluttede at melde sig til hæren.

I hæren rammes hun ikke bare af krigens blege kedsomhed, men også af en følelse af meningsløshed falske fremstillinger af krigsindsatsen.

Derfor smuglede Manning tusindvis af hemmeligstemplede dokumenter på hukommelseskortet fra sit kamera og sendte dem videre til Wikileaks.

Her går det ellers fra skidt til værre med brutal mishandling i fangenskab i Kuwait, offentlig gabestok som forræder og udsigt til 35 år i fængsel. Hun vælger endda at skifte køn undervejs.

I bogen forklarer Chelsea Manning, at hun valgte at gøre, som hun gjorde, som "en handling af oprør, modstand og civil ulydighed." Den slags kommer med en høj pris.

Titel: README.txt – erindringer / Forfatter: Chelsea Manning

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest