Bog: Nogen skulle tage affære – så jeg gjorde det

I sin bog ”README.txt – erindringer” fortæller whistebloweren Chelsea Mannings om både personlige ydmygelser og et stort personligt mod.

Artikel top billede

README.txt var i computerens unge dage typisk navnet på en forklarende instruktionsfil, der ofte fulgte med nye programmer.

Chelsea Mannings erindringer af samme navn er alt andet end en fredsommelig instruktion.

Det er baggrunden for historien om, at hun som en af de internationalt mest kendte whistleblowere lækkede mere end 70.000 sider hemmeligstemplede militærdokumenter om, hvad der foregik i de amerikanskledede krige i Afghanistan og Irak.

Mannings fortælling er en lang rejse i desillusion fra en voldsom Oklahoma-barndom med fysiske og psykiske overgreb fra faren og en mor, der drak – og hvor hun af ren pengemangel besluttede at melde sig til hæren.

I hæren rammes hun ikke bare af krigens blege kedsomhed, men også af en følelse af meningsløshed falske fremstillinger af krigsindsatsen.

Derfor smuglede Manning tusindvis af hemmeligstemplede dokumenter på hukommelseskortet fra sit kamera og sendte dem videre til Wikileaks.

Her går det ellers fra skidt til værre med brutal mishandling i fangenskab i Kuwait, offentlig gabestok som forræder og udsigt til 35 år i fængsel. Hun vælger endda at skifte køn undervejs.

I bogen forklarer Chelsea Manning, at hun valgte at gøre, som hun gjorde, som "en handling af oprør, modstand og civil ulydighed." Den slags kommer med en høj pris.

Titel: README.txt – erindringer / Forfatter: Chelsea Manning

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S