Bog: Nogen skulle tage affære – så jeg gjorde det

I sin bog ”README.txt – erindringer” fortæller whistebloweren Chelsea Mannings om både personlige ydmygelser og et stort personligt mod.

Artikel top billede

README.txt var i computerens unge dage typisk navnet på en forklarende instruktionsfil, der ofte fulgte med nye programmer.

Chelsea Mannings erindringer af samme navn er alt andet end en fredsommelig instruktion.

Det er baggrunden for historien om, at hun som en af de internationalt mest kendte whistleblowere lækkede mere end 70.000 sider hemmeligstemplede militærdokumenter om, hvad der foregik i de amerikanskledede krige i Afghanistan og Irak.

Mannings fortælling er en lang rejse i desillusion fra en voldsom Oklahoma-barndom med fysiske og psykiske overgreb fra faren og en mor, der drak – og hvor hun af ren pengemangel besluttede at melde sig til hæren.

I hæren rammes hun ikke bare af krigens blege kedsomhed, men også af en følelse af meningsløshed falske fremstillinger af krigsindsatsen.

Derfor smuglede Manning tusindvis af hemmeligstemplede dokumenter på hukommelseskortet fra sit kamera og sendte dem videre til Wikileaks.

Her går det ellers fra skidt til værre med brutal mishandling i fangenskab i Kuwait, offentlig gabestok som forræder og udsigt til 35 år i fængsel. Hun vælger endda at skifte køn undervejs.

I bogen forklarer Chelsea Manning, at hun valgte at gøre, som hun gjorde, som "en handling af oprør, modstand og civil ulydighed." Den slags kommer med en høj pris.

Titel: README.txt – erindringer / Forfatter: Chelsea Manning

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job