Bog: Nogen skulle tage affære – så jeg gjorde det

I sin bog ”README.txt – erindringer” fortæller whistebloweren Chelsea Mannings om både personlige ydmygelser og et stort personligt mod.

Artikel top billede

README.txt var i computerens unge dage typisk navnet på en forklarende instruktionsfil, der ofte fulgte med nye programmer.

Chelsea Mannings erindringer af samme navn er alt andet end en fredsommelig instruktion.

Det er baggrunden for historien om, at hun som en af de internationalt mest kendte whistleblowere lækkede mere end 70.000 sider hemmeligstemplede militærdokumenter om, hvad der foregik i de amerikanskledede krige i Afghanistan og Irak.

Mannings fortælling er en lang rejse i desillusion fra en voldsom Oklahoma-barndom med fysiske og psykiske overgreb fra faren og en mor, der drak – og hvor hun af ren pengemangel besluttede at melde sig til hæren.

I hæren rammes hun ikke bare af krigens blege kedsomhed, men også af en følelse af meningsløshed falske fremstillinger af krigsindsatsen.

Derfor smuglede Manning tusindvis af hemmeligstemplede dokumenter på hukommelseskortet fra sit kamera og sendte dem videre til Wikileaks.

Her går det ellers fra skidt til værre med brutal mishandling i fangenskab i Kuwait, offentlig gabestok som forræder og udsigt til 35 år i fængsel. Hun vælger endda at skifte køn undervejs.

I bogen forklarer Chelsea Manning, at hun valgte at gøre, som hun gjorde, som "en handling af oprør, modstand og civil ulydighed." Den slags kommer med en høj pris.

Titel: README.txt – erindringer / Forfatter: Chelsea Manning

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job