Snedigt: Sådan kan du udvide skærmarealet på din bærbar eller mobil

En ny type tilbehør til din bærbar eller smartphone er ude: Den snedige NexPad skærm.

Artikel top billede

(Foto: NexPad)

Små bærbare skærme, der kan udvide din bærbars skærmareal, såsom Lenovos ThinkVision er ingen nyhed.

De fleste har dog den indbyggede ulempe, at det ikke altid er lige let at få placeret disse i den rette ergonomiske øjenhøjde, når man er på farten.

Det skulle den lille tilbehørsproducent Nex dog have en snedig løsning på, med sit nyligt lancerede skærm-tilbehør: NexPad.

Her tilbydes en 12 tommer stor Full HD skærm, der modsat de andre alternativer kan fæstne magnetisk til bagsiden af ens laptop.

Skærmen drives ellers via et enkelt USB-C stik, hvor strøm og data løber igennem til skærmen.

Et medfølgende folde-cover kan også sikre, at skærmen kan stå for sig selv, eksempelvis i samspil med en smartphone med USB-C udgang.

Coveret kan samtidig gemme på den korte USB-C kabel.

Nex oplyser, at skærmen fungerer i samspil med både Mac og Windows-enheder med USB-C porte samt Android-smartphones fra både Samsung og Motorola.

Skærmen løber op i 249 amerikanske dollar, hvilket omsat til danske kroner svarer til 1.870 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse