Snedigt: Sådan kan du udvide skærmarealet på din bærbar eller mobil

En ny type tilbehør til din bærbar eller smartphone er ude: Den snedige NexPad skærm.

Artikel top billede

(Foto: NexPad)

Små bærbare skærme, der kan udvide din bærbars skærmareal, såsom Lenovos ThinkVision er ingen nyhed.

De fleste har dog den indbyggede ulempe, at det ikke altid er lige let at få placeret disse i den rette ergonomiske øjenhøjde, når man er på farten.

Det skulle den lille tilbehørsproducent Nex dog have en snedig løsning på, med sit nyligt lancerede skærm-tilbehør: NexPad.

Her tilbydes en 12 tommer stor Full HD skærm, der modsat de andre alternativer kan fæstne magnetisk til bagsiden af ens laptop.

Skærmen drives ellers via et enkelt USB-C stik, hvor strøm og data løber igennem til skærmen.

Et medfølgende folde-cover kan også sikre, at skærmen kan stå for sig selv, eksempelvis i samspil med en smartphone med USB-C udgang.

Coveret kan samtidig gemme på den korte USB-C kabel.

Nex oplyser, at skærmen fungerer i samspil med både Mac og Windows-enheder med USB-C porte samt Android-smartphones fra både Samsung og Motorola.

Skærmen løber op i 249 amerikanske dollar, hvilket omsat til danske kroner svarer til 1.870 kroner.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S