Snedigt: Sådan kan du udvide skærmarealet på din bærbar eller mobil

En ny type tilbehør til din bærbar eller smartphone er ude: Den snedige NexPad skærm.

Artikel top billede

(Foto: NexPad)

Små bærbare skærme, der kan udvide din bærbars skærmareal, såsom Lenovos ThinkVision er ingen nyhed.

De fleste har dog den indbyggede ulempe, at det ikke altid er lige let at få placeret disse i den rette ergonomiske øjenhøjde, når man er på farten.

Det skulle den lille tilbehørsproducent Nex dog have en snedig løsning på, med sit nyligt lancerede skærm-tilbehør: NexPad.

Her tilbydes en 12 tommer stor Full HD skærm, der modsat de andre alternativer kan fæstne magnetisk til bagsiden af ens laptop.

Skærmen drives ellers via et enkelt USB-C stik, hvor strøm og data løber igennem til skærmen.

Et medfølgende folde-cover kan også sikre, at skærmen kan stå for sig selv, eksempelvis i samspil med en smartphone med USB-C udgang.

Coveret kan samtidig gemme på den korte USB-C kabel.

Nex oplyser, at skærmen fungerer i samspil med både Mac og Windows-enheder med USB-C porte samt Android-smartphones fra både Samsung og Motorola.

Skærmen løber op i 249 amerikanske dollar, hvilket omsat til danske kroner svarer til 1.870 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job