Hackerangreb mod DSB lammede togtrafikken i hele landet

DSB oplyser nu, at det var et hackerangreb, der lørdag var årsagen til, at alle toge i landet pludselig stod stille.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det var et hackerangreb, der i weekenden gjorde, at alle DSB's toge pludselig stod stille.

Det skriver DR.

Lørdag meddelte DSB, at der var opdaget en sikkerhedsbrist i appen 'Den Digitale Rygsæk 2', som leveres af virksomheden Supeo fra Næstved.

På daværende tidspunkt var der ikke indikationer på, at der var tale om et hackerangreb, lød det.

Men efterfølgende blev det bekræftet.

"Vi blev kontaktet af vores underleverandør, der fortalte os, at deres testmiljø var blevet kompromitteret af kriminelle hackere. De kan samtidigt ikke udelukke, at der også er noget uden for testmiljøet," siger sikkerhedschef hos DSB Carsten Dam Sønderbo-Jacobsen til DR.

Efterfølgende lukkede man systemet ned for at sikre sig, at hackerne ikke har fået adgang til systemer udenfor testmiljøet.

Det medførte, at tusindvis af rejsende pludselig sad i togene, der ikke kom nogle vegne.

Carsten Dam Sønderbo-Jacobsen, oplyser samtidig til DR, at det viser sig, at hackerne ikke ramte noget uden for testmiljøet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest