Dette banebrydende nye lyd-format er 10 gange så effektivt som mp3

Et nyt format, som Facebooks moderselskab Meta har udviklet, kan komprimere lyd 10 gange så effektivt som mp3.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Alex Blăjan on Unsplash)

Facebooks moderselskab Meta er klar meden ny audio-komprimeringsmetode, der kan komprimere lyd, så det fylder 10 gange mindre end en MP3-fil i 64 kbps uden tab af lydkvalitet.

Formatet er blevet døbt EnCodec, og den effektive komprimering kan ifølge Meta blandt andet tilskrives brug af kunstig intelligents.

"Den nye tilgang komprimerer og dekomprimerer lyd i real-tid og sikrer banebrydende reduktioner i filstørrelse," lyder det i et blogindlæg på Metas hjemmeside.

Kæmpe fordele ved dårlig tele-dækning

Det nye format vil både kunne bruges til musik og i forbindelse med tale, og ifølge Meta vil formatet dramatisk kunne forbedre lydkvaliteten af samtaler i situationer med lav båndbredde.

Det kan eksempelvis være i forbindelse med telefonopkald på steder, hvor der er dårlig mobildækning.

Men Meta påpeger også, at det kan finde anvendelse i forbindelse med Metas satsning på metaverse, hvor formatet vil kunne levere “en rigere metaverse-oplevelse uden at kræve bedre båndbredde.”

Læs mere om det nye format hos Meta her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S