Dette banebrydende nye lyd-format er 10 gange så effektivt som mp3

Et nyt format, som Facebooks moderselskab Meta har udviklet, kan komprimere lyd 10 gange så effektivt som mp3.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Alex Blăjan on Unsplash)

Facebooks moderselskab Meta er klar meden ny audio-komprimeringsmetode, der kan komprimere lyd, så det fylder 10 gange mindre end en MP3-fil i 64 kbps uden tab af lydkvalitet.

Formatet er blevet døbt EnCodec, og den effektive komprimering kan ifølge Meta blandt andet tilskrives brug af kunstig intelligents.

"Den nye tilgang komprimerer og dekomprimerer lyd i real-tid og sikrer banebrydende reduktioner i filstørrelse," lyder det i et blogindlæg på Metas hjemmeside.

Kæmpe fordele ved dårlig tele-dækning

Det nye format vil både kunne bruges til musik og i forbindelse med tale, og ifølge Meta vil formatet dramatisk kunne forbedre lydkvaliteten af samtaler i situationer med lav båndbredde.

Det kan eksempelvis være i forbindelse med telefonopkald på steder, hvor der er dårlig mobildækning.

Men Meta påpeger også, at det kan finde anvendelse i forbindelse med Metas satsning på metaverse, hvor formatet vil kunne levere “en rigere metaverse-oplevelse uden at kræve bedre båndbredde.”

Læs mere om det nye format hos Meta her.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S