Amazon indfører ansættelsesstop i mange afdelinger

Efter flere år med markant udbygning af medarbejderstaben lukker Amazon for ansættelser til nye stillinger i en lang række af sine forretnings-afdelinger. Afventer hvordan verdens-økonomien udvikler sig.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash/Christian Wiediger)

Efter flere år med massiv udbygning af medarbejderstaben, drosler Amazon kraftigt ned for ansættelser.

Selskabet indfører ansættelsesstop til nye stillinger, og det kommer til at gælde hele Amazons ‘corporate’ medarbejderstab - altså alle forretningsfunktioner og lignende.

Tidligere har Amazon på samme måde stoppet for nyansættelser i forretningsfunktioner i retail-afdelingen, som håndterer Amazons enorme e-handelsplatform.

Ansættelsesstoppet gælder ikke lagermedarbejdere og lignende folk på gulvet i lavtlønnede job, hvor Amazon i ikke mindst USA har en relativt stor udskiftning og ‘churn.’

I en netop udsendt memo meddeler HR-direktør Beth Galetti, at ansættelsesstoppet skyldes mørke skyer på himlen, når det gælder den økonomiske udvikling i verden.

Hertil kommer, at Amazon i de senere år har ansat et meget stort antal medarbejdere til forretnings-sektionerne.

“Vi forventer, at denne pause [i nyansættelser, red] vil vare i de kommende måneder, og vi vil fortsat følge den økonmiske udvikling og justere på en måde, som vi mener giver mening,” siger HR-direktøren.

Amazon meddeler dog, at selskabet i lille målestok vil hyre folk til enkelte særligt udvalgte roller, ligesom det kan komme på tale, at der hyres nye folk til at besætte allerede oprettede stillinger, som bliver ledige.

Amazons samlede medarbejdertab voksede i tredje kvartal med fem procent, hvilket er den mindste vækst i antallet af medarbejdere i mange år.

Amazon beskæftiger samlet set omkring halvanden million medarbejdere verden over.

Selskabets hovedkvarter ligger i Seattle, hvor Amazon beskæftiger omkring 75.000 medarbejdere.

Du kan læse hele beskeden fra Amazons HR-direktør Beth Galetti her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos