Elon Musk sælger igen Tesla-aktier for milliarder

Elon Musk sælger endnu engang ud af sin enorme beholdning af Tesla-aktier. Nu er hans ejerskab af elbilselskabet nede på 14 procent.

Artikel top billede

Elon Musk sælger nu igen Tesla-aktier for at finansiere sit giga-opkøb af Twitter.

Fra 4. til 8. november har han solgt 19,5 millioner aktier i Tesla, svarende til omkring fire milliarder dollar eller knap 30 milliarder kroner, skriver Wall Street Journal.

Tesla-direktøren, der er blevet verdens rigeste mand på netop sin store aktiebeholdning i Tesla, har solgt aktier i elbilselskabet for mere end 19 milliarder dollar i år alene.

Han udtalte sig om sit aktiesalg i april og august, hvorefter det lød, at han ikke planlagde at sælge yderligere aktier. Men nu er der alligevel solgt for et par milliarder.

Det er små to uger siden, at Elon Musk overtog ejerskabet og styringen af Twitter. I forbindelse med købet fremskaffede han finansiering for 33,5 milliarder dollar, lyder det.

Samtidig tog Twittter en lån på omkring 13 milliarder dollar, som en del af overtagelsen, da selskabet blev afnoteret.

Tesla-aktien er faldet med mere end 50 procent fra toppen tilbage i november sidste år.

Efter de sidste aktiesalg fra Elon Musk, så er hans ejerskab nede på 14 procent i Tesla.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S