Elon Musk sælger igen Tesla-aktier for milliarder

Elon Musk sælger endnu engang ud af sin enorme beholdning af Tesla-aktier. Nu er hans ejerskab af elbilselskabet nede på 14 procent.

Artikel top billede

Elon Musk sælger nu igen Tesla-aktier for at finansiere sit giga-opkøb af Twitter.

Fra 4. til 8. november har han solgt 19,5 millioner aktier i Tesla, svarende til omkring fire milliarder dollar eller knap 30 milliarder kroner, skriver Wall Street Journal.

Tesla-direktøren, der er blevet verdens rigeste mand på netop sin store aktiebeholdning i Tesla, har solgt aktier i elbilselskabet for mere end 19 milliarder dollar i år alene.

Han udtalte sig om sit aktiesalg i april og august, hvorefter det lød, at han ikke planlagde at sælge yderligere aktier. Men nu er der alligevel solgt for et par milliarder.

Det er små to uger siden, at Elon Musk overtog ejerskabet og styringen af Twitter. I forbindelse med købet fremskaffede han finansiering for 33,5 milliarder dollar, lyder det.

Samtidig tog Twittter en lån på omkring 13 milliarder dollar, som en del af overtagelsen, da selskabet blev afnoteret.

Tesla-aktien er faldet med mere end 50 procent fra toppen tilbage i november sidste år.

Efter de sidste aktiesalg fra Elon Musk, så er hans ejerskab nede på 14 procent i Tesla.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks