Cloud-giganter klager til EU over Microsoft

En gruppe af cloud-selskaber – heriblandt AWS – har sendt en klage til EU over Microsofts nye cloud-model.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

En gruppe af Microsofts rivaler – herunder AWS – har sammen i cloud-gruppen CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) indgivet en klage til EU mod Microsoft.

Det skriver Bloomberg.

Gruppen af selskaber mener, at Microsoft benytter unfair licenspraksisser til at lokke kunder til.

CISPE kræver Microsofts forretningsmodel undersøgt, inden visse selskaber skubbes ud af markedet.

Microsoft har ellers tidligere givet indrømmelser, som for eksempel giver kunderne hos OVHcloud og tyske Nextcloud mulighed for at afvikle Windows 11 og Microsoft 365-apps som del af en hosted-desktop på de to leverandørers infrastruktur.

1. oktober trådte nye cloud-licens-tiltag i kraft fra Microsofts side for at gøre det lettere for cloud-konkurrenternes kunder i Europa generelt at flytte eksisterende softwares til andre netværk.

Microsoft har ifølge mediet meddelt, at disse tiltag "giver kunder og cloud-udbydere over hele verden endnu flere muligheder for at køre og tilbyder vores software i skyen," og tech-giganten fortsatte, at man var "forpligtet til at løse gyldige licensproblemer og støtte et konkurrencedygtigt miljø, hvor alle udbydere kan trives."

Det har dog ikke været nok for konkurrenterne, og det er ikke første gang, at de store konkurrenter er ude med riven efter Microsoft.

AWS' salgs- og marketingdirektør Matt Garman, er tidligere kommet med udmeldinger om, at Microsoft forskelsbehandler leverandører og bevidst kun laver tiltag, som tilgodeser kunder hos cloud-konkurrenter, der har meget begrænset konkurrencemæssig betydning for Microsoft.

Travlt i EU

Der er flere klager over Microsoft på cloud-fronten. Blandt andet klagede italienske Aruba og en gruppe danske cloud-aktører tilbage i april måned.

Derudover er det netop blevet annonceret, at EU’s konkurrencemyndigheder vil gå ind i en undersøgelse af Microsofts kæmpe opkøb af Activision Blizzard til 69 milliarder dollar.

Nu må tiden vise, hvad diverse klagesager og undersøgelser får af effekt.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S