Cloud-giganter klager til EU over Microsoft

En gruppe af cloud-selskaber – heriblandt AWS – har sendt en klage til EU over Microsofts nye cloud-model.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

En gruppe af Microsofts rivaler – herunder AWS – har sammen i cloud-gruppen CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) indgivet en klage til EU mod Microsoft.

Det skriver Bloomberg.

Gruppen af selskaber mener, at Microsoft benytter unfair licenspraksisser til at lokke kunder til.

CISPE kræver Microsofts forretningsmodel undersøgt, inden visse selskaber skubbes ud af markedet.

Microsoft har ellers tidligere givet indrømmelser, som for eksempel giver kunderne hos OVHcloud og tyske Nextcloud mulighed for at afvikle Windows 11 og Microsoft 365-apps som del af en hosted-desktop på de to leverandørers infrastruktur.

1. oktober trådte nye cloud-licens-tiltag i kraft fra Microsofts side for at gøre det lettere for cloud-konkurrenternes kunder i Europa generelt at flytte eksisterende softwares til andre netværk.

Microsoft har ifølge mediet meddelt, at disse tiltag "giver kunder og cloud-udbydere over hele verden endnu flere muligheder for at køre og tilbyder vores software i skyen," og tech-giganten fortsatte, at man var "forpligtet til at løse gyldige licensproblemer og støtte et konkurrencedygtigt miljø, hvor alle udbydere kan trives."

Det har dog ikke været nok for konkurrenterne, og det er ikke første gang, at de store konkurrenter er ude med riven efter Microsoft.

AWS' salgs- og marketingdirektør Matt Garman, er tidligere kommet med udmeldinger om, at Microsoft forskelsbehandler leverandører og bevidst kun laver tiltag, som tilgodeser kunder hos cloud-konkurrenter, der har meget begrænset konkurrencemæssig betydning for Microsoft.

Travlt i EU

Der er flere klager over Microsoft på cloud-fronten. Blandt andet klagede italienske Aruba og en gruppe danske cloud-aktører tilbage i april måned.

Derudover er det netop blevet annonceret, at EU’s konkurrencemyndigheder vil gå ind i en undersøgelse af Microsofts kæmpe opkøb af Activision Blizzard til 69 milliarder dollar.

Nu må tiden vise, hvad diverse klagesager og undersøgelser får af effekt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo