Cloud-giganter klager til EU over Microsoft

En gruppe af cloud-selskaber – heriblandt AWS – har sendt en klage til EU over Microsofts nye cloud-model.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

En gruppe af Microsofts rivaler – herunder AWS – har sammen i cloud-gruppen CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) indgivet en klage til EU mod Microsoft.

Det skriver Bloomberg.

Gruppen af selskaber mener, at Microsoft benytter unfair licenspraksisser til at lokke kunder til.

CISPE kræver Microsofts forretningsmodel undersøgt, inden visse selskaber skubbes ud af markedet.

Microsoft har ellers tidligere givet indrømmelser, som for eksempel giver kunderne hos OVHcloud og tyske Nextcloud mulighed for at afvikle Windows 11 og Microsoft 365-apps som del af en hosted-desktop på de to leverandørers infrastruktur.

1. oktober trådte nye cloud-licens-tiltag i kraft fra Microsofts side for at gøre det lettere for cloud-konkurrenternes kunder i Europa generelt at flytte eksisterende softwares til andre netværk.

Microsoft har ifølge mediet meddelt, at disse tiltag "giver kunder og cloud-udbydere over hele verden endnu flere muligheder for at køre og tilbyder vores software i skyen," og tech-giganten fortsatte, at man var "forpligtet til at løse gyldige licensproblemer og støtte et konkurrencedygtigt miljø, hvor alle udbydere kan trives."

Det har dog ikke været nok for konkurrenterne, og det er ikke første gang, at de store konkurrenter er ude med riven efter Microsoft.

AWS' salgs- og marketingdirektør Matt Garman, er tidligere kommet med udmeldinger om, at Microsoft forskelsbehandler leverandører og bevidst kun laver tiltag, som tilgodeser kunder hos cloud-konkurrenter, der har meget begrænset konkurrencemæssig betydning for Microsoft.

Travlt i EU

Der er flere klager over Microsoft på cloud-fronten. Blandt andet klagede italienske Aruba og en gruppe danske cloud-aktører tilbage i april måned.

Derudover er det netop blevet annonceret, at EU’s konkurrencemyndigheder vil gå ind i en undersøgelse af Microsofts kæmpe opkøb af Activision Blizzard til 69 milliarder dollar.

Nu må tiden vise, hvad diverse klagesager og undersøgelser får af effekt.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S