Meta styrer mod årtiets kollaps – kan selskabet overhovedet reddes?

Det har været et usandsynligt svært år for Meta/Facebook. Står tech-giganten for fald?

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Oversigt over Mark Zuckerbergs store udfordringer
  • Indblik i, hvordan Meta vil klare dem
1.007
5:15 min
Meta eller tidligere Facebook Inc. som de fleste fortsat kender selskabet, befinder sig i en stadig mere besværlig situation.

Vi skal blot spole tiden et par år tilbage, for at selskabet lignede en vinder med en lys fremtid.

Corona-pandemien flyttede ellers millionvis af mennesker kloden over foran skærmene og i særdeleshed over i Facebooks globale sociale emperie, som ud over Facebook tæller Instagram og det chat-app’en Whatsapp.

På blot lidt over et år har selskabet tabt flere afgørende slag, der alle har bidraget til, at selskabet nu er reduceret til at være blot en tiendedel af Apples.

Facebook er altså ikke længere rigtig at tælle blandt ’big tech’. Hvad er egentlig gået galt i det skæbnesvangre år for selskabet?

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S